Kentsel Dönüşümde Dünya Lideriyiz

Kentsel dönüşüm kanunu ve uygulama yönetmeliğinde yapılan değişiklik ile kentsel dönüşüm alanının artık Cumhurbaşkanınca belirleneceğini belirten Kentsel Dönüşüm Uzmanı Hakan Çatalkaya, bürokratik engelleri ortadan kaldırmak için çıkarılan yeni kanunun son derece verimli olacağını söyledi.

Kentsel Dönüşümde Dünya Lideriyiz

"KENTSEL DÖNÜŞÜMDE AÇIK ARA ÖNDE ÜLKEYİZ"

Kentsel dönüşüm, imar barışı ve bina deprem dayanıklılığı konularında uzman olan Hakan Çatalkaya, kentsel dönüşümde yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.

Çatalkaya, "Bugüne kadar yaklaşık 200 bin bina kentsel dönüşüme girdi. Bu da yaklaşık 1 milyon bağımsız bölüme tekabül ediyor. Bugünkü maliyetler düşünüldüğünde 100 metrekare bir dairenin maliyeti 150 bin lira kabul edilirse 150 milyar liralık dönüşüm gerçekleştirildi. Bugüne kadar yapılan kentsel dönüşümün hacmine bakıldığında dünyada benzer örneklerinden kıyas edilemeyecek kadar düzeyde bir iş başarıldığı görülüyor. Ancak şu ana kadar yapılanın 6 katı daha bir çalışma yapılması ön görülüyor.” dedi.

HER YIL 300 BİN BİNA DÖNÜŞECEK

Halen çok sayıda binada dönüşüm gerektiğini belirten Çatalkaya, “Deprem riski olan 6 milyon bağımsız bölümün de bakanlığın açıkladığı yeni kentsel dönüşüm strateji ile yenilenmesi gerekiyor. Bunun da yaklaşık olarak bütçesi 900 milyar liraya denk geliyor. Yeni kentsel dönüşüm stratejisi ile yılda 300 bin bağımsız bölümün kentsel dönüşüme girmesi hedefleniyor" ifadelerini kullandı. 

Emlak Gündemi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER