banner53

Kentsel Dönüşüm Nasıl Uygulanmalı?

Kentsel dönüşüm belirli kurallar çerçevesinde gerçekleşmemesi halinde sorunların daha da büyüyeceğine işaret eden Prof. Dr. İlhan Osman Şahin, kentsel dönüşümün sağlıklı bir şekilde yürütülmesi için vatandaşa da güven verilmesi gerektiğini belirtti.

Kentsel Dönüşüm Nasıl Uygulanmalı?

Türkiye’nin değişmez gündem maddelerinden olan deprem, üzerinde ciddi çalışmalar yapılması gereken bir alan olarak duruyor. Ülkemizde meydana gelen depremler genel olarak çok sayıda can kaybına yol açarken konuya ilişkin yapılan araştırmalar da bu gerçeği ortaya koyuyor.

Bu bağlamda dünya genelinde, son bir yılda yirminin üzerinde 6,5’tan büyük deprem olurken bu depremlerde yaşanan can ve mal kayıplarının büyük çoğunluğu Türkiye’de gerçekleşti.

2020 yılında yedi farklı ülkede meydana gelen 6,5-6,9 arasında büyüklüklerdeki depremlerde sadece 2 can kaybı olurken 24 Ocak 2020 tarihinde Elâzığ’da meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremde 40’tan fazla, 30 Ekim 2020 tarihinde İzmir’de meydana gelen 6,9 büyüklüğündeki depremde ise 100’den fazla vatandaşımız hayatını kaybetti.

JEOFİZİK MÜHENDİSİNDEN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

Depremler, Türkiye’de belli bir şiddetin üzerinde her meydana gelişinde can kayıplarına yol açarken Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. İlhan Osman Şahin, Türkiye’deki deprem gerçeğine dair Millî Gazete’ye açıklamalarda bulundu.

Depremlere dair yapılan araştırmalarda çıkan sonuçların Türkiye’de gereken önlemlerin alınması için geç kalındığını yansıttığını söyleyen Osman Şahin, bir an önce harekete geçilmesinin zorunlu olduğunu kaydetti.

Osman Şahin, “Planlamada ve uygulamada doğru adımlar atarak yapılması gerekenler başarılabilir” diye konuştu.

“DEVLET ELİYLE BELİRLİ KURALLAR ÇERÇEVESİNDE GERÇEKLEŞMELİ”

Prof. Dr. Osman Şahin, söz konusu çalışma kapsamında ne anlaşılması gerektiğini de anlattı.

Osman Şahin, “Kentsel dönüşüm, yaşam ve güvenlik açısından yetersiz yani, yapı ve altyapı birikimi çarpık, depremlere ve diğer doğal afetlere karşı güvensiz ve insanca yaşamak için çağın gereklerine olanak vermeyen kentlerin, bu eksiklikler giderilecek şekilde yenilenmesi, daha sağlam, daha güvenli, daha modern, kısacası her bakımdan yaşanacak kentlere dönüştürülmesi demektir” ifadelerini kullandı.

Osman Şahin, “Kentsel dönüşüm, zaman kaybetmeden ülke genelinde büyük ve ciddi bir proje olarak kabul edilmeli, zemin, yapı, altyapı, deprem ve diğer doğal afetleri birlikte ele alarak yürütülmelidir.

Kentsel dönüşüm, önemi ve boyutu düşünülecek olursa, kesinlikle devlet eliyle belirli kurallar çerçevesinde gerçekleşmelidir. Devlet, bu derece hayati bir konuda vatandaşını birbiriyle ve yürütücü firmalarla baş başa bırakamaz, bırakmamalıdır” diye konuştu.

“VATANDAŞIN KENTSEL DÖNÜŞÜM KONUSUNDA GÜVENİ SAĞLANMALI”

Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. İlhan Osman Şahin, kentsel dönüşüm kapsamında atılması gereken adımları tek tek açıkladı. İlgili mesleklerin uzmanlarının bir araya gelmesi ve derhal yol haritası belirlenmesi gerektiğini belirten Osmanşahim, “Kentsel dönüşümün sağlıklı bir şekilde yürütülmesi için, hiçbir boşluk bırakmayacak şekilde, gereken tüm yasa ve yönetmelikler çıkarılmalıdır.

Ülkenin en büyük projesinin kentsel dönüşüm olduğu, yapı ve altyapısıyla, tüm beklentileri karşılayacak şekilde milenyum kentlerinin inşa edileceği, ortaya koyulan plan, proje ve uygulama süreçleri ile bu süreçlerin her aşamasının devlet kontrolü ve güvencesinde olduğu vatandaşa anlatılmalı, böylece inanç, huzur ve güven sağlanmalıdır” dedi.

KENTSEL DÖNÜŞÜM, BİNAYI YIKIP DAHA SAĞLAMINI YAPMAKTAN İBARET DEĞİLDİR

Türkiye’de deprem konusunda alınması gereken önlemler noktasında hızlı ve somut adımların atılması gerekiyor. Kentsel dönüşüm çalışmaları, deprem konusunda alınacak tedbirlerin önemli bir kısmını oluştururken kentsel dönüşümün layıkıyla ortaya konulması bir zorunluluk olarak duruyor.

Konuya ilişkin olarak Millî Gazete’ye önemli değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. İlhan Osman Şahin, “Kentsel dönüşüm, kısa vadede sadece maliyetlerin karşılanmasını düşünerek bir binayı yıkıp yerine daha büyük ve daha sağlamını yapmaktan ibaret değildir. Böyle bir yol izlenmesi altyapı sorunlarını daha da büyütür” dedi.

“TARIMA ELVERİŞLİ OVALAR TEKRAR TARIM ALANI OLMALI”

Osmanşahin, kentsel dönüşüm uygulamalarının ada bazında yürütülmesi gerektiğini de söyledi. Kamu arazilerinden başlayarak, tamamlandıkça taşıma suretiyle yenilemenin uygun bir yol olduğunu kaydeden Prof. Dr. Osman Şahin; 

“Bunun için, kamusal alanlarda yerleşime uygun yeni arsalar üretilmelidir. Yerleşime uygun olmayan alanlar, özellikle tarıma elverişli ovalar tekrar tarıma terk edilmeli veya yerleşim durumuna ve yapısal özelliğine göre, tek katlı uygun projelerle sanayi ve ticaret bölgelerine, park, bahçe ve piknik alanlarına dönüştürülmelidir.” diye konuştu.

“EN ÖNEMLİSİ KARARLILIKLA VE İYİ BİR ORGANİZASYON İÇİNDE ÇALIŞMA”

Prof. Dr. İlhan Osman Şahin, kentsel dönüşüm kapsamında yerel koşullara göre en uygun projelerin hazırlanması ve önce hak sahibi vatandaşlarla ve sonra yürütücü firmalarla anlaşmalar yapılması gerektiğini belirtti.

İlhan Osman Şahin, sözlerini, “Özellikle altyapı için bütçe ayrılmalıdır. Proje maliyetleri konut sayısının artırılması ve hak sahiplerinin maddi katkı ya da pay hakkından destek vermesiyle sağlanabilir.

Ülke olarak bütün bunları yapabilecek her türlü olanağa sahibiz. Harika bir ülkemiz ve her konuda çok iyi yetişmiş insanlarımız var. Yapılacak en önemli şey kararlılıkla ve iyi bir organizasyon içinde çalışmaktır” ifadeleri ile bitirdi.

Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2020, 09:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER