Bina Güçlendirme Maliyetleri 2020

Depreme karşı riskli olan binaların hepsinin kentsel dönüşüm kapsamında yıkılıp yeniden yapılmasının mümkün olmadığına dikkat çeken Mapei Genel Müdürü Selman Tarmur, "Riskli binaların yıkılıp yeniden yapılmasının maliyeti 400 milyar dolar. Yapmamız gereken bir an önce bu durum ile yüzleşerek binalarımızın risk durumuna göre yapısal güçlendirme ile depreme karşı güçlendirmek" diye konuştu.

Bina Güçlendirme Maliyetleri 2020

Türkiye genelinde 19 milyon bina bulunuyor. İstanbul’da bulunan yaklaşık 2 milyon binanın yarısının depreme karşı risk taşıdığı yetkililer tarafından belirtiliyor. 

Aktif 3 fay hattı üzerinde bulunan Türkiye deprem açısından yüksek risk grubunda yer alıyor. Son zamanlarda ülkenin dört bir yanında artan depremler, vatandaşların binalarının sağlam olup olmadığını düşünmesine neden oluyor.

Uzmanlar yaşanan bu depremlerin, büyük depremin habercisi olduğu görüşünü savunuyor. Uzmanların yaptığı açıklamalar vatandaşları binalarının sağlamlığı hakkında düşündürürken tedbirler almaları için de harekete geçmelerini sağlıyor.

Depreme karşı önlem kapsamında hayata geçirilen kentsel dönüşüm çalışmalarının yetişemediği noktada hızlı, güvenilir ve daha az maliyetli çözüm olarak “Yapısal Güçlendirme Çalışmaları” devreye koyuluyor.

BİNA GÜÇLENDİRME MALİYETLERİ YENİDEN YAPMAKTAN DAHA DÜŞÜK

Ülke genelinde yer alan riskli konutların çok büyük bir bölümünün güçlendirilerek kurtarılabileceğine dikkat çeken Tarmur, "Riskli tüm binalar güçlendirmeyle kurtarılabilir ancak çok kötü durumda olan binalarda güçlendirme maliyeti yıkıp yeniden yapmaktan daha yüksek çıkabilir.

Kriterlere uygun şekilde güçlendirilen binaların, deprem güvenliği açısından yeni yapılardan hiçbir farkı kalmaz. Bu konutlar, yıkıp yeniden yapma maliyetinin yüzde 40'ına veya daha düşük bir rakama güçlendirilebilir" diye konuşuyor. 

BİNA GÜÇLENDİRME MALİYETİ 2020

Binanın güçlendirilmesi için gereken maliyet ve birim fiyatları güçlendirme hizmeti almak isteyen bina sakinlerinin en merak ettiği konuların başında gelmektedir. Söz konusu bu maliyet için peki net bir rakam söylenebilir mi? Bu konuda net maliyetin söylenmesi imkansız ama yaklaşık fiyat bilgi amaçlı söylenebilir.

Güçlendirme maliyeti aslında iki kısıma ayrılmakta. Birincisi, bina güçlendirme projelendirme maliyeti. Bu maliyet güçlendirme uygulama maliyetine göre daha düşük çıkmaktadır. Örneğin 5 katlı 250 metrekare oturumlu bir binanın güçlendirme projesi maliyeti yaklaşık 7 bin lira ile 15 bin lira aralığında değişmektedir.

İkincisi, bina güçlendirme uygulama malzeme+işçilik maliyetidir. Bu maliyet projedeki belirlenmiş güçlendirme yöntemine ve metrajına göre değişkenlik göstermektedir. Ayrıca mevcut binanın deprem performansı ne kadar yüksek çıkar ise güçlendirme uygulama maliyeti de o derece azalacaktır.

Projelendirmeye göre uygulamaya daire başı veya metrelare başı fiyat tahmini çıkarmak çok daha zor ve yanıltıcı olabilir. Bilgi amaçlı olması açısından 5 katlı 250 metrekare oturumlu ve her katta 2’şer daire olan bir bina için daire başına asgrari 50 bin lira ile 80 bin lira aralığında yaklaşık maliyet çıkabilir. Bu güçlendirme maliyeti sadece bilgi amaçlı olup her bina için değişkenlik gösterecektir.

Bina sakinlerinin maliyet odaklı değil daha çok güvenlik açısından karar almaları ve çözüm yolu aramaları çok önemlidir. Olası depremin çok yakın olduğu biz uzmanların ortak görüşü olduğundan harcanacak bu maliyet en az yeme, içme ihtiyacı kadar hayatidir.

Ayrıca son günlerde banka kredisi oranlarının düşmesiyle beraber bina güçlendirme maliyetleri daha rahat ödeme koşullarıyla gerçekleştirilebilme imkanı bulmuştur.

ÜLKELER GÜÇLENDİRME İLE DEPREME HAZIRLANIYOR

Bina güçlendirmenin yıkıp yeniden yapmaya göre çok daha kısa sürdüğüne vurgu yapan Tarmur, "Bina güçlendirme uygulamaları dünyada uzun yıllardır  Japonya, Hindistan, İtalya, Çin ve Amerika gibi ülkelerde farklı ölçeklerde ve farklı afetlere yönelik risklerin azaltılması amacı ile uygulanıyor.

İster gelişmiş ya da gelişmekte olan, ister gelişmemiş ülkelerde olsun, risk ve zarar azaltma çalışmaları olarak okul, hastane, acil durum hizmeti verilen binalar, altyapı sistemleri, kamu binaları, özel mülkler, kültürel miras yapıları bina güçlendirme uygulaması yöntemiyle güvenli hale getiriliyor.

Türkiye genelinde hasarlı bir binanın tamamının yıkılıp yeniden yapılması yaklaşık 2 yıl sürüyor. Bina güçlendirme çalışmaları ise 4 ile 6 ay gibi kısa bir zamanda tamamlanıyor.

Tüm eski binaların yıkılarak yeniden yapılması maddi ve manevi olarak mümkün olmayacağından, bu yapıların uygun olanlarının, tespit edilerek güçlendirilmesi yıkıp yeniden yapmaya göre her açıdan daha uygun olacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

BİNANIZIN ÖLÇÜMLERİNİ YAPTIRIN

Ülkemizde bina sahipleri ölçüm yaptırmadan, binalarının riskli veya çok sağlam olduğunu ifade ediyor diyen Selman Tarmur, "Güçlendirme projesi yapan Mapei bayileri başvuruda bulunan binalarda hasar tespit çalışmaları gerçekleştiriyor. Yapıların risk faktörlerini ölçümlemek için alanında uzman inşaat mühendisleri aracılığı ile bilgilendirme amaçlı dayanıklılık raporu hazırlıyorlar.

Tespit çalışmaları kapsamında binanın kolonlarından ve zemininden örnek parçalar alarak ölçümlerini gerçekleştiriliyorlar. Bu ölçüm sonuçları kapsamında bina sahiplerini öncelikle güçlendirmeye yönlendiriyor, güçlendirmenin faydalı olmayacağı binalarda ise yıkıp yeniden yapmaya yönlendiriyorlar" diye konuştu.

BİNA GÜÇLENDİRME KREDİSİ

Devlet 50 bin liraya kadar bina güçlendirme kredisi veriyor. Binadaki her bağımsız bölüm için ayrı ayrı en fazla 50 bin lira kredi kullanma imkanı sunuluyor. 120 ay vadeli yüzde 4 faizli krediye devlet destek veriyor.

Kredinin 2 sene ödemesiz dönemi de oluyor. Bakanlık ile protokol imzalayan bankalar şu şekilde: 

Akbank, Alternatifbank, Albaraka Türk, Denizbank, QNB Finansbank, Garanti BBVA, Halkbank, ING, Kuveyt Türk, TEB, Türkiye İş Bankası, Türkiye Finans, Şekerbank, Vakıfbank, Yapı Kredi, Ziraat Bankası.

Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2020, 04:57
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mevlut ozcan
Mevlut ozcan - 1 yıl Önce

400 m2 temel uzerine oturmus 8 kat her katta 4 daire hasarsiz bina guclendirmek istiyoruz, bir maliyet cikarabilirmisiniz, tahmini , tesekkurler,
0541 419 71 52

FİLİZ GEZER
FİLİZ GEZER - 1 yıl Önce

Merhaba 6 katlı bina her katta 4 daire olan hasarsız bina güçlendirme maliyeti hakkında bilgi rica ederim
daireler 110 m2, teşekkürler

Sinan ÇAKIR
Sinan ÇAKIR @FİLİZ GEZER - 13 ay Önce

NSC Mühendislik
0539 238 75 96
ulaşabilirsiniz

Erdal
Erdal - 1 yıl Önce

300 metre kare 7 katkı binanın çift daire 1999 depreminden önce inşaa edilmiş bu binanın güçle dirme fiyatı tahmini ne kadar cikar

Berna
Berna - 1 yıl Önce

450 m2 temel üzerine oturmuş 7 katlı,her katında 4 daire az hasarlı bina güçlendirmek istiyoruz.Tahmini bir maliyet çıkarır mısınız?

Gürbüz ŞENTÜRK
Gürbüz ŞENTÜRK @Berna - 1 yıl Önce

Bizim binamıza depremden dolayı ağır hasarlı dediler 27 Aralık itiraz süremiz var. Yıkım kararı verildi. Binamız 8 katlı ve altda dükkanlar var. 1 katta 4 daire. Ancak ben detaylı incelenmediği, görüşündeyim Bizleri panikleterek apar, topar tahliye ettirdiler. İtiraz edip, güçlendirme yapmamız nasıl olur. No. 05317929942

Talip kurt
Talip kurt - 13 ay Önce

Bina guclendirme

ahmet kuru
ahmet kuru - 12 ay Önce

hasarli hasarsiz binalariniz itinayla guclentirilir 05369602881.binaniz yeni gibi olucak

gül demirbilek
gül demirbilek - 10 ay Önce

92 yapımlı yedi katlı binamızın yüksek giriş dairesinin kolununda derin çatlak mevcur güçlendirme yapmak istiyoruz tek daire üzeine daire m2 100 maliyeti nedir 5300735283


SIRADAKİ HABER