banner53

Antalya'da Son Bir Yılda 10 Bine Yakın Riskli Bina Yıkıldı!

Son dönemde yaşanan depremler Antalya'da bulunan riskli binaları yeniden gündeme taşıdı. Yaşadıkları binaların riskli olduğunu düşünen ve kentsel dönüşüm için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne başvuranların sayısı 10 bini geçti. Bu binaların ise 9 bin 796'sının yıkımı gerçekleştirildi.

Antalya'da Son Bir Yılda 10 Bine Yakın Riskli Bina Yıkıldı!

Sabah'ta yer alan habere göre, riskli yapıların en fazla olduğu ilçelerin başında Kepez açık ara ilk sıraya yerleşti. Şimdiye kadar Kepez'de 7 bin 19 riskli yapının yıkımı gerçekleşti. İkinci sırada Muratpaşa ilçesi gelirken ilçede bin 276 riskli binanın yıkımı yapıldı. Manavgat'ta 641, Alanya'da ise 243 riskli yapı yıkıldı. Gündoğmuş, İbradı ve Akseki'de riskli yapı başvurusunda bulunulmaması dikkat çekti. Kaş ise 11 riskli yapı ile en az riskli binası bulunan ilçe olarak açıklandı.

KENTSEL DÖNÜŞÜM KİRA YARDIMI

Riskli ilan edilen yapılara vatandaşların mağdur olmaması için devlet tarafından kira yardımı veriliyor. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Şube Müdürlüğü, ailelerin mağdur olmaması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 18 ay boyunca bir defaya mahsus olarak her kişi için 1 konut ve 1 işyerini kapsayacak şekilde kira yardımı yapıyor. Antalya için aylık bin 85 lira olarak açıklanan kira yardımının her yıl TEFE ve TÜFE oranına göre arttığı kaydedildi. Son 2 yılda 62 milyon 266 bin 573 lira olmak üzere şimdiye kadar 149 milyon 875 bin 533 lira kira yardımı yapıldı.

KENTSEL DÖNÜŞÜM ŞART

Riskli mahallelerin listesine bakıldığında ise mahalleler, "Muratpaşa ilçesinde Güvenlik, Üçgen, Memurevleri, Altındağ, Deniz, Kızılsaray, Kışla, Elmalı, Yüksekalan, Balbey, Sinan, Haşimişcan ve Gençlik Mahalleleri ile Kepez ilçesi Fatih, Göçerler, Çamlıbel, Esentepe, Çankaya, Erenköy, Yavuz Selim, Kazım Karabekir ve Kanal Mahallesi" olarak sıralanıyor.

Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2019, 09:53
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kemal Adalı
Kemal Adalı - 8 ay Önce

İmar Barışı 31-12-2017' den sonra yapılan kaçak yapıları kapsıyor.Peki bu tarihten önce kaçak kat yapma imkanı olup ta yasalara saygılı olduğu için yapmayanların günahı ne.?

SIRADAKİ HABER