Ankara'da 11 Kentsel Dönüşüm Planı İptal Edildi!

Mimarlar Odasının Ankara Şubesi tarafından, 11 kentsel dönüşüm planı için açtığı dava sonucunda mahkemeden üst üste iptal kararları çıktı. İptal kararları ile Gölbaşı bölgesinde bulunan yaklaşık 30 milyon metrekarelik tarım arazilerinin kentsel dönüşüm alanı olmasına yargı eliyle dur denilmiş oldu.

Ankara'da 11 Kentsel Dönüşüm Planı İptal Edildi!

YARGITAY'DAN ÜST ÜSTE İPTAL KARARLARI

Evrensel'de yer alan habere göre, İmrahor Vadisi’ni yapılaşmaya açan planı, Ankara 2'inci İdare Mahkemesini iptal edilirken, ODTÜ’de Bilkent Şehir Hastanesi yolu için ise Ankara 9. İdare Mahkemesi çifte durdurma kararı verdi.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Gölbaşı, Hacılar, Hallaçlı, Çankaya Karataş, Çayyolu, Etimesgut’un içinde bulunduğu kentsel dönüşüm ilan edilen 11 plan için Danıştay 6. Daire Başkanlığının üst üste iptal kararları verildi.

Eymir’den Gölbaşı’na uzanan alan üzerinde tarım arazilerinin kentsel dönüşüm alanı ilan edildiğini söyleyen Candan, “Bu alanları köylülerden nasıl aldılar? Ciddi bir mülkiyetin el değiştirmesi ve rant söz konusu” diye konuştu. 

"ÜST ÖLÇEKLİ PLANLARA UYULMAMIŞ"

Candan, "Bunlar Ankara’nın ekosistemini koruyacak alanlardı. Mahkeme kararlarında ‘Bunları planlamamışsınız, hiçbir üst ölçekli planan uymamışsınız, kentin gelişimine uymuyorsunuz’ diyerek kentsel dönüşümü iptal etti” dedi.

İptal kararlarıyla birlikte bu alanlarının yeniden tarım arazisi olarak kullanıma açılmasının önemini vurgulayan Candan, “Artık Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluğu var.

Gıdaya ulaşım sıkıntısının arttığı bir dönemde buralarda yeniden planlama yapmalı. Bu kararlar Ankara’nın yeniden onarımı için bir fırsat sunuyor” açıklamasında bulundu.

"KANAL ANKARA PROJESİ SUYA DÜŞTÜ"

Son olarak Ankara’nın İmrahor Vadisi’ni yapılaşmaya açan plana açtıkları davanın Ankara 2. İdare Mahkemesi tarafından durdurulduğunu sözlerine ekleyen Candan, “2016 yılında yapılan ilk plana ‘Yürütmeyi Durdurma’ kararı almıştık. 2018’de yeniden yapılan plana da mahkeme ‘Yürütmeyi Durdurma’ verdi.

Ankaralılar’ın nefes alacağı Şereflikoçhisar’dan başlayıp AOÇ’ye uzanan alanın içerisinde Ankara’ya çok yakın, sulak ve yeşil bir alan. Kanal Ankara projesi de suya düştü. Böylece yapılaşmaya açılmasından kurtulmuş oldu” dedi. Candan, yeni iptal kararlarının da gelmesini beklediklerini söyledi.

ODTÜ YOLUNA ÇİFTE DURDURMA

ODTÜ’de Bilkent Şehir Hastanesi yolu davasında Şehir Plancıları Odası’nın açtığı davada “Yürütmeyi Durdurma” kararı verilen Ankara 9. İdare Mahkemesi, Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin açtığı davada da benzer bir karar verdi.

Mahkemenin davaları birleştirmeden inceleme yaptıklarını söyleyen Candan, “İki ayrı davada çifte durdurma kararı verdi. Bu kararla ODTÜ’de telafisi mümkün olmayan zararlar verildiği ve yaşanan hukuksuzluk gözler önüne serildi. Bölgede ODTÜ’lülerle birlikte ağaçlandırma yapılmalı” açıklamasında bulundu.

REKTÖR KÖK VE GÖKÇEK’E SUÇ DUYURUSU

ODTÜ yolu için binlerce ağaç katledildiğini sözlerine ekleyen Candan, kamu malına zarar verdiği gerekçesiyle ODTÜ Rektörü Verşan Kök ve dönemin belediye başkanı Melih Gökçek hakkında suç duyurusunda bulunduklarını belirtti.

Güncelleme Tarihi: 21 Temmuz 2019, 07:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER