banner53

1,2 Milyon Konutluk Kentsel Dönüşüm

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 6 yıl içerisinde tüm Türkiye'de 1 milyon 273 bin konutun dönüşümünün başlatıldığını bildirdi. 

1,2 Milyon Konutluk Kentsel Dönüşüm

BAKAN KURUM BELEDİYE BAŞKANLARINA SESLENDİ

Bakan Kurum, Türkiye Belediyeler Birliğinin Meclis Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, yeni seçilen belediye başkanlarına 'hayırlı olsun' dileğinde bulunarak, "4,5 yılda da hiçbir belediye ayrımı gözetmeksizin 1389 belediyemizle iş birliğiyle aziz milletimize hizmete devam edeceğiz." dedi.

Sahada vatandaşlarla bir ve beraber olmaya gayret ettiğini vurgulayan Kurum, "Her ne ihtiyaçları, her ne sıkıntıları varsa onların rızalarını alarak harekete geçeceğimizi dile getirdik." diye konuştu.

"KENTLERİMİZİN EN BÜYÜK SORUNLARINDAN BİRİ ÇARPIK KENTLEŞME"

Kurum, Bakanlıkla belediyelerin iş birliği içinde şehirlerin 50 yılını, 100 yılını planlaması gerektiğini belirtti.  

Türkiye'nin en büyük problemlerinden birinin çarpık kentleşme olduğuna işaret eden Kurum, "Bununla mücadele ederken enerjimizin, vaktimizin ve paramızın büyük kısmını harcıyoruz. Bundan sonraki süreçte planlı hareket edip, şehri bir binalar topluluğu olarak değil de çevresiyle, doğasıyla, yerleşik nüfusuyla, iktisadi yapısıyla birlikte planlamak durumundayız. Artık o günü kurtaran belediye başkanlarının 'Ben kendimi bilirim ben kendi dönemimi bilirim' anlayışıyla değil, stratejik bir planlama mantığıyla yaklaşmamız gerekiyor."

STRATEJİ PLANLAMASI SON AŞAMADA

Kentlerin çevresel, mekansal strateji planlamasında son aşamaya gelindiğini de açıklayan Kurum, tüm belediyelerin 1/100000 ölçekli planı hazırlaması ve uygulaması ile ülke çapında bir ahengin ortaya çıkacağını söyledi.

Kurum, kentsel dönüşümün de bir başka önemli konu olduğunu belirterek, "Depremler ülkemizin yadsınamaz gerçeği. Hatta artık depremleri bırakın bugün Kartal’da, Kağıthane’de ülkemizin farklı noktalarında binalar heyelan sebebiyle kaydı. Seller, heyelanlar... İklim değişiklikleri şehirlerimizi çok ciddi anlamda etkiliyor, depremin olmasına gerek kalmadan dahi binalarımızın yıkıldığını görüyoruz. Bu işin siyaseti yok. Acının yaşanmaması için, bu acılara engel olmak için vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini tehdit eden binaların, vatandaşlarımızın rızası çerçevesinde onlarla yan yana, dönüşümlerini gerçekleştirmek zorundayız."

SON 6 YILDA 1,2 MİLYON KONUTLUK DÖNÜŞÜM 

Geride bırakılan 6 yıl içerisinde tüm Türkiye'de 1 milyon 273 bin konutun dönüşümünün başlatıldığını ifade eden Kurum, kentsel dönüşüme ilişkin sıkıntılara ilişkin gerekli düzenlemelerin yapılacağını kaydetti.

Kentsel dönüşümün vadedilen tarihlerde bitmesine imkan sağlayacak teknik, mali, hukuki düzenlemeleri yapacaklarını anlatan Kurum, "Yıllık 4 milyar liraya kadar yüzde 50 faiz desteği vermek suretiyle kentsel dönüşüme katkı yapıyoruz. Acil öncelikli dediğimiz 3 bin konutu her yıl dönüştürmek istiyoruz. En az 50 bin konutu aynı anda başlatacağız, tüm Türkiye'de hem tarihsel hem riskli binaların dönüşümüne ilişkin süreci belediye başkanlarımızla yapmak istiyoruz."

Bakan Kurum sosyal konut talebine ilişkin olarak da belediye başkanları ile yakın iş birliği yapacaklarını dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2019, 07:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER