Trabzon'da Konut Satışları Tepe Taklak!

Trabzon’da yabancılara konut satışı geçen yıl en yüksek rakamına ulaşmıştı. Buna karşın bu yılın ilk 3 ayında önceki yıla oranla düşüş yaşayan şehir hakkında değerlendirme yapan Trabzon İnşaatçılar ve Emlakçılar Esnaf Odası Başkanı Ayhan Taflan, Türkiye genelinde yabancı konut satışlarında payını büyüterek ilk 10’a giren Trabzon, 2019 yılında düşüş yaşayacağını düşünüyor.

Trabzon'da Konut Satışları Tepe Taklak!

TRABZON YABANCILARA KONUT SATIŞINDA İLK 10 YER ALIYOR

Türkiye genelinde yabancılara yapılan konut satışında 2014 yılından itibaren ilk 10’a giren Trabzon, 2018 yılında en yüksek satış oranına ulaştı. Yurtdışından gelen alıcıların ise en fazla bahar ve yaz aylarında daire satın aldıkları TÜİK verilerinde ortaya çıktı. Yıllara göre periyodik bir şekilde artan satış rakamları, yılın özellikle ağustos ve eylül aylarında yoğunlaştığı görüldü. 2018 yılına kıyasla 2019 yılının ilk 3 ayı Ocak, Şubat ve Mart’ta düşüş yaşadığı gözlendi.

Yurt içi ve yurt dışı konut satışlarında genel bir durgunluk olduğunu belirten Trabzon İnşaatçılar ve Emlakçılar Esnaf Odası Başkanı Ayhan Taflan, “Konutlarda değişken fiyatlardan daireler satın alındı. Ancak şimdiki süreçte bu fiyatlar piyasada yok. Şuan ki yaşanan süreçte kredi faiz oranları olsun mevduat faiz oranlarının yüksek olması piyasayı olumsuz şekilde etkiledi. Ramazan ayında olmamız da piyasalarda durgunluk oluşturdu. İnşaat maliyetleri yaklaşık yüzde 50’nin üzerinde artış gösterdi. Artış olmasına rağmen yapıcı firmalar fiyatları yansıtmıyorlar. Zaten bu şartlardan dolayı zor satılıyor. Döviz de yavaş yavaş tırmanışa geçti.” dedi.

TRABZON'DA TURİZM ALTYAPISI EKSİK

Gezmeye gelen insanların oldukça ilgisini çekerek Trabzon’dan konut aldıklarını ancak Trabzon’da turizmin alt yapı eksikliğinden dolayı bölgeye turist çekilemediğine tepki gösteren Taflan, “Yabancı yatırımcılar ülkemizin genelinde bekleniyor. 2 aylık kısır döngüye kimse odaklamamalı kendini. Peki, geri kalan 10 ayımız ne olacak? İlgililer bunların hesaplamasını yapması lazım. Trabzon’un geneline baktığımızda Uzungöl’de süren yol çalışmaları, Seragölü’nde suyun çekilip göl kıyılarının çöp olması, Sümela Manastırı’nın kapalı olması, Ayasofya’da devam eden tadilat süreci olumsuz etkiledi. Bu insanlar nereye gidecek. Sezon başlayacak turizmin alt yapısı hazır değil. Turizm demek yaylaya götürüp kuymak yedirmek değildir. İlgili olan kişiler kimse bu alt yapı eksikliğini görmeleri zaman.” şeklinde açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2019, 08:39

Emlak Gündemi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER