Soylu: Arapça Tabelalar Kaldırılacak

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 6 aya kadar Arapça tabelaların tamamının kaldırılacağını açıkladı. Soylu, dilenirse alta ufak Arapça açıklama yazılabilir dedi.

Soylu: Arapça Tabelalar Kaldırılacak

ARAPÇA TABELALAR KALDIRILACAK

Soylu, "İlk kez söylüyorum, Türkiye'de 6 aya kadar Arapça tabelaların tamamını değiştireceğiz. Kilis'te yaptık. Bir standart var, tamamı Türkçe oluyor. Altında ufak bir Arapça yazmak istiyorsa yazsın. Standardı var bu işin, tamamını değiştireceğiz. Nizam, kural neyse buna herkes uyacak." dedi.

"BEN NASIL KURALLARA UYUYORSAN SURİYELİLERDE UYACAK"

Göç meselesiyle terörle ve uyuşturucuyla ilgilendiklerinden fazla ilgilendiklerini belirten Soylu, bu yıl 122 bin kaçak göçmeni yakaladıklarını söyledi.

"Ben nasıl kurallara uyuyorsam Suriyeli de kurallara uyacak." ifadesini kullanan Soylu, "Geçen sene İstanbul'dan 4 bin 500 kaçak göçmeni sınır dışı ettik. Bu yıl 50 bin kaçak göçmeni sınır dışı edeceğiz. İstanbul'u kaçak göç merkezi yapamayız." dedi.

"İSTANBULLULARDAN 6 AY SÜRE İSTİYORUM"

İstanbul'da kaçak göçmen bırakmayacaklarını anlatan Soylu, "İstanbul'a söylüyoruz, 6 ay bize süre verin. 6 ay içinde İstanbul'da bu konulardan şikayet ettiğiniz bütün meseleleri bitireceğiz. Herkes bizim kurallarımıza uymak zorunda kalacak. Kim uymuyorsa gereğini yerine getiririz. İlk kez söylüyorum. Türkiye'de 6 aya kadar Arapça tabelaların tamamını değiştireceğiz. Kilis'te yaptık. Bir standart var, tamamı Türkçe oluyor. Altında ufak bir Arapça yazmak istiyorsa yazsın. Standardı var bu işin, tamamını değiştireceğiz. Nizam, kural neyse buna herkes uyacak."

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2019, 06:37
YORUM EKLE