Sivas İnşaat Sektörü Kan Ağlıyor

TÜİK, 2019'un ilk çeyreğine ilişkin yapı izin istatistiklerini kamuoyu ile paylaştı. Verilere göre Sivas´ta yapı ruhsatı verilen konut sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 90 oranında azaldı.

Sivas İnşaat Sektörü Kan Ağlıyor

SİVAS'TA RUHSAT VERİLEN DAİRE SAYISI YÜZDE 90 AZALDI

Büyüksivas'ta yer alan habere göre, Türkiye İstatistik Kurumu, yılın ilk çeyreğine ilişkin yapı izin istatistiklerini açıkladı. Verilere göre 2018´in ilk 3 ayında 905 daireye yapı ruhsatı verilen ilimizde 2019´un aynı döneminde sadece 96 daireye yapı ruhsatı verilebildi. Yapı ruhsatı verilen daire sayısındaki düşüş yüzde 90 olarak kayıtlara geçti.

SADECE 96 DAİREYE YAPI RUHSATI VERİLDİ

2018´in ilk 3 ayında 905 daireye yapı ruhsatının verildiği ilimizde 2019´un aynı döneminde 96 daireye yapı ruhsatı verilebildi. Bu yılın ilk 3 ayında ilimizde yapı ruhsatı verilen binaların yüzölçümü 25 bin 438 metrekare olarak belirlendi.

Bunun 14 bin 435 metrekaresini konut kullanım alanı, 7 bin 963 metrekaresini konut dışı kullanım alanı, 3 bin 40 metrekaresini ise ortak kullanım alanı oluşturdu.

“SEKTÖR İÇ AÇICI DEĞİL”

Yapı ruhsatı verilen daire sayısındaki düşüşü değerlendiren Sivas Emlak Müşavirleri ve Danışmanları Derneği (SEMDER) Başkanı Kerim Çayır, “Bu düşüş gayrimenkul sektörünü olumsuz etkiliyor.

Belediyelerin almış olduğu kararlarla yapı kullanım ruhsatlarının verilmeyişinin bir an önce çözülmesinden yanayız. Birtakım kararlar alınarak yapı kullanım izin belgelerinin verilmemesi şu an şehrimizde gerçekten büyük bir sorun arz etmekte.

Çünkü gerek müteahhit firmalarımız olsun, gerek emlak sektöründe çalışan danışmanlarımız olsun, gerekse de arsa sahipleri veya yatırımcılarımız olsun hepsi şu anda mağdur. Arsasını müteahhide kat karşılığı veren kişi konutunu bir an önce teslim alamıyor veya bu süreç içerisinde yapılan konutlara yapı kullanım izin belgesi verilemiyor.

En kısa zamanda belediyelerin yapı ruhsatlarını eskiden olduğu gibi vermelerini talep ediyoruz. Emlakçılıkta içinde bulunduğumuz durum zaten iç açıcı değil. Bu şekilde kısıtlamalar getirilmesinin sektörümüzü bir kısım daha geriye götürdüğünü görmekteyiz” diye konuştu.

Sivas´ta inşaat sektörünün ekonominin bel kemiği olduğunu dile getiren SEMDER Başkanı Çayır, çok sayıda kişinin istihdam edildiği bu alandaki engellerin ortadan kaldırılmasını beklediklerini vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2019, 06:43

Emlak Gündemi

YORUM EKLE
YORUMLAR
murat han
murat han - 4 ay Önce

bir an önce ruhsatlarin başlamasi gerek inşaat işçileri zor durumda böyle giderse aç kalacaz buyuklerimize duyrulur

SIRADAKİ HABER