Sedat Altınay: Konut Satışları Yatay Bir Seyir İzliyor

Konya Emlakçılar Odası Başkanı Sedat Altınay yaptığı açıklamada, bir yılı aşkın süredir etkisini gösteren pandeminin en çok etkilediği sektörlerin başında emlak sektörünün geldiğini söyledi.

Sedat Altınay: Konut Satışları Yatay Bir Seyir İzliyor

Pandeminin global ekonomi ile birlikte emlak sektörünü de durgunlaştırdığının altını çizen Altınay, “Koronavirüs salgını nedeniyle küresel ekonomi 2020 yılında tarihi durgunluklarından birini yaşayarak, yılı bir tarafta umudun diğer tarafta da endişelerin arttığı karışık bir görüntü içinde tamamladı.

Konut satışları da 2020 yılının son çeyreğinde yıllık bazda yüzde 48 azaldı. Talepteki yavaşlama ve gelirlerdeki azalmaya karşılık maliyetlerdeki artışın sürmesine bağlı olarak konut satışında reel ciro azaldı. TÜİK verileri de bunu doğruluyor” dedi.

İlk çeyreğin durağan geçtiğine vurgu yapan Altınay sözlerine şöyle devam etti:

Emlak sektörü, çeşitli kurumların yayınladığı 2021 yılı ilk çeyrek beklenti endekslerine göre paralel olarak iç pazarda yatay bir seyir ile geçti. 2020 sonlarından itibaren gerilemeye başlayan emlak sektörü mevsimselliğinde etkisi ile 2021 yılı ilk çeyreği işlerin daha da yavaşladığı bir dönem olarak önümüze çıkıyor.

Kapatma ve kısıtlamalar da ilk çeyrekte emlak sektöründe işler olumsuz etkilendi. Konut piyasasında geçtiğimiz yıl konut kredi faizlerinin düşürülmesi, yabancılara satışların sürmesi ile kısa süreli etkili olan canlanma, inşaat faaliyetlerinin yeniden yavaşlaması ile sektöre ilişkin iyimser beklentilerin de zayıflamasına neden oluyor.

Aşı sonrası toplu bağışıklık kazanılmaya başlaması emlak sektörü de olumlu etkileyecektir. 2021 Haziran-Temmuz ayında aşının devreye girmesiyle satışların yukarı doğru bir ivme ile tablonun yukarıya doğru artış yönlü bir grafiğe dönüşmesini ümit ediyoruz.

YORUM EKLE