banner53

Muhtar Köyün Girişini Kapatıp Kontrol Noktası Oluşturdu!

Muş'un Varto ilçesine bağlı İçmeler köyünün muhtarı, koronavirüs salgınına karşı zincir çektiği köyün girişinde kontrol noktası oluşturdu.

Muhtar Köyün Girişini Kapatıp Kontrol Noktası Oluşturdu!

Muş'un Varto ilçesine bağlı İçmeler köyünün muhtarı Güven Gedik, koronavirüs salgınına karşı köyün girişini zincirle kapattı.

Giriş çıkış yapmak isteyenlerin ateşini ölçüp uyarılarda bulunan Gedik, yabancıların köye girişine ise müsaade etmiyor.

Özel izinle şehir dışından köye gelenlere 14 gün karantina uygulanarak evden çıkmasına ve başka biriyle temas etmesine izin vermediklerini belirten Gedik, gazetecilere yaptığı açıklamada, köyde yaşlı ve kronik hastalarının fazla olmasından dolayı tedbir almaya çalıştıklarını söyledi.

Başka köyden ve şehir dışından gelen yabancıları köye almadıklarını vurgulayan Gedik, şunları aktardı:

''Köylülerimizin ortak kararıyla köyümüzün girişine zincir çekip kapatarak 'koronadan dolayı köyümüze giriş çıkış yasaktır' pankartımızı astık ve giriş çıkışlarda ateş ölçmeden kimseyi köye sokmuyoruz. Köyümüze başka köyden ve şehir dışından gelen yabancıları almıyoruz.

Şehir dışından özel izinle gelen köylülerimize ise 14 gün evden çıkmama şartıyla karantinaya alıyoruz. Türkiye'nin birçok ilinde yaşayan köylülerimiz var gelmek istiyorlar, gelen olursa da kesinlikle 14 gün karantina uyguluyoruz, evlerinden dışarıya çıkmalarına izin vermiyoruz."

Bursa'dan bir ay önce özel izinle köye geldiğini belirten İbrahim Bingöl, "Köyüme geldiğimde muhtarın uyarılarını dikkate alarak kimseyle hiçbir temasta bulunmayarak 14 gün karantinada kalıp kendimi izole ettim.

Salgının köyümüze taşınmaması için muhtarımız önlem almış çok yerinde bir karar, çünkü köyümüzde yaşlı ve kronik hasta sayımız çok fazla.'' diye konuştu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Samet kaya
Samet kaya - 4 ay Önce

Merhabalar öncelikle bizleri aydınlattığınız için çok teşekkür ederim
Ben bir buçuk senedir aynı evde ikamet etmekteyim kontratimiz 1 senelik di ve elden kira yazılı kontratimiz var bu kontrat geçerlimi ve şuan eski aynı ücret de 1 sene daha hak kazandım mi kontrat 2 ay önce bitti yeni kontrat yapmadık kiramı zamanın da bankaya ödeme yapıyorum önceden 4-5 ay elden verdim ama bana Aydat dedi hiç bir Aydat gideri yok benden para talep ediyor 50 TL ben buna ilk dört ay elden parayı verirken Aydat verdim ama sonra bana habire para isteyince sorun çıkartınca bende artık bankaya parayı yatircam sen hiç bir sözünde durmuyorsun beni kandırıyorsun dedim artık bankaya yatırıyorum 10 aydır ama şimdi de sorun çıkartıyor ev sahibi binada iki tane dairesi var ve iki kira aliyor bende bankaya yatırdım eksiksiz gününde kiralarimi fakat şimdi devlet heralde bunlardan kesinti yaptı beni aradı kirayı eksik yatirdin dedi bende makbuzlar bende göstereyim dedim sonra telefonu kapattı isin içinden çıkamayınca habire beni tehdit ediyor ev sahibi kirayı elden vericeksin yada evimden cikicaksin diyor her gün kapıma gelmeye başladı bende çıkmam sana inamiyorum kirayı bankaya yatiririm dedim sen çekersin dedim kabul etmiyor benim evim 2.000 kirası diyor hazır müşteri var kiraya verixem diyor ben bu salgın virüs te nereye gideyim diyorum illada evimden cikicaksin diyor devlet ne zam yapıyorsa ben veriyorum zaten dedim ama hala beni tehdit ediyor kardeşim polis benim avukatım sağlam seni dışarı atarım diyor cikmazan bı aydinlatirsaniz çok minnettar olurum efendim
1200 kiram sözleşme böyle kontratta kira elden yazıyor bu kontrat geçerli mi ?
Şuan 1300 yaptım kiramı kabul etmiyor hala kendi fiyat koyuyor iki bin TL benim evim ev benim cikicaksin diyor lütfen cevap bekliyorum

EMLAK GÜNDEMİ: Kiranın elden ödenmesi kanunen suçtur. Ev sahibinizin bu talebi kabul edilemez. Kira kontratının yazılı olması şart değildir. İlk yapılan kontrat çıkana kadar geçerli olur. Kira artışı için de devletin belirlediği üst limit TÜFE oranıdır. Buda Eylül için yüzde 11'dir. 1.200 lira en fazla 1.330 liradır. Bunun üstünde zam yapamaz ev sahibiniz. Sizi de keyfi olarak daha yüksek kiraya vermek için çıkaramaz. Doğru olanı yapmışsınız. Sizi tekrar rahatsız ederse ihtarname göndermesini (ki geçerli bir gerekçesi olamdığı için ve sözleşme devam ettiği için göndermeyecektir) ve bir daha kapınıza gelmemesini yoksa şikayetçi olacağınız iletin.

Neco eser
Neco eser - 5 ay Önce

Benim kira sözleşmem yok 1 yıldır evde oturuyorum kiramı düzenli olarak her ayın 20 sinde gönderiyorum banka hesabı üzerinden fakat ev sahibim evi satıyormuş evi alan yeni ev sahibim hemen geçmek isterse benim sürecim ne kadardır 2 tane küçük çocuğun var ve haklarım nelerdir

EMLAK GÜNDEMİ: Yeni ev sahibiniz evde kendi oturacaksa size tahliye ihtarnamesi gönderdikten sonra 6 ay süreniz var.

Mustafa Salmaz
Mustafa Salmaz - 5 ay Önce

Biz oturduğumuz evde 4.senemiz.ev sahibi kontrat yapmadı .su ve elektiriğide kendi üstünde.üstümüze yapmadı.son 1 senedir kirayı zamanında veremiyoruz.mesela 3 aylık veremediğimizi toplu bişekilde verdik.zaten pandemide araya girdi.pandemidede 850 olması gereken kirayı 1100 lira yaptı.şimdide bizi evden çıkarmak istiyor.çıkarabilirmi

EMLAK GÜNDEMİ: Kiraların aksatılarak ödenmesi veya ödenmemesi kiracının evden çıkarılması için geçerli bir gerekçedir. Eğer ev sahibiniz bu gerekçe ile ihtarname gönderirse ve kirada ödenmemiş ise sizi çıkarabilir. Kiralar ödenmişse sorun ortadan kalkmıştır. Ancak burada ev sahibiniz kiraların gecikmesinden ziyade kirayı istediği seviyeye çekmek için sizi çıkarıyor gibi. Bu gerekçe ile sizi asla evden çıkaramaz. Kanunlar bu konuda kiracının yanındadır. TÜFE oranını aşan kira artışın kesinlikle kabul etmeyin. Eylül 2020 TÜFE oranı ise yüzde 11'dir.

Gülpınar
Gülpınar - 4 ay Önce

Annem 11 yıldır bir evde oturuyor kirayi elden oduyoruz ve hic kontrat yapilmadi simdi haksizlik yapip evi isgal etti diye ihtarname cekilmis sonuc ne olur

EMLAK GÜNDEMİ: Elinizde kiracı olduğunuzu ispatlayacak bir kira ödeme makbuzu, abonelik varsa sıkıntı olmaz. Bunların hiç biri yoksa, evet işgalci durumuna düşersiniz. Annenizin resmi kayıtlarda adresi neresi gözüküyor? Buda etkili olabilir.

Ercan kotaman
Ercan kotaman - 3 ay Önce

Ben ev tuttum 2 aylini besin verdim evi boyatdim esyami getirdim 10 gun sonra evden cik dedi boyle bise varmi sozlemede yapmadi

EMLAK GÜNDEMİ: Kiracı olmanız için illaki yazılı sözleşme yapmanız gerekmez, kira ödediğinize dair makbuz varsa veya elektrik-su aboneliğiniz varsa yasalara göre siz kiracısınız. Kanunlara göre de, ev sahipleri kiracılarını her istediklerinde çıkaramaz. Geçerli bir gerekçe sunmak zorundalar. Onu da sözleme bittiğinde yani 1 yıl sonunda yapabilirler.

Yıldız
Yıldız - 2 ay Önce

Merhaba hocam kardesım evi kiraya verdi birısne oda vesile olmus bir adama vedıgımız ınsn degılde Baska biri oturuyor Baska insan da hayır olsun diye kirasını oduyordu oturan insan cıkacam diye Kıra parasını geri verdim elektrik su bizim uzerımeze odemımemıs cıkıcam dedi cıkmadı 15 gun gectı zaten kiracının esyası yok yatak ve TV var ne oldugu belirsiz insanlar kendilerine tlda ılasmıyorum vesile olan adam Ben oturan insanı tanmmıyorum diyor hoca bu kıracıyı nasıl cıkart bkırım bunun esyqlarını dısarı koysak sıkıntı yasarmıyızsozlesme yok ne oldugu belirsiz belırlısız insanlar elktrıgı kestim tlfla ulasmıyoruz bir yol gosterın

EMLAK GÜNDEMİ: Eşyalarını kendiniz çıkarırsanız suç işlemiş olursunuz. En doğrusu önce kiracınıza ihtarname göndermek ardından dava açmak.

Cahit KOPARIR
Cahit KOPARIR - 3 hafta Önce

5 yıla yakın aynı evde kiraciyim ve kiramı hiç aksatmadım 30 bin yaklaşık masraf yaptim eve bunun 3 bin lirasını ev sahibi karşıladı kiram şuan 600 iken 1000 liraya çıktı ve ben kabul etmedim bana 2 ay içerisinde evi boşaltmami istedi ben bu durumda ne yapmalıyım

EMLAK GÜNDEMİ: Çıkmayın! Ev sahibi kirayı TÜFE'nin üstünde arttıramaz. Bu zam oranını kabul etmedi diye de kiracısını çıkaramaz.

SIRADAKİ HABER