banner53

Markalı Konutta En Çok Tercih Edilen Bölge Basın Ekspres Yolu

EVA Gayrimenkul Değerleme, markalı konutta tercih edilen bir bölge haline gelen Basın Ekspres Yolu’nu mercek altına aldı. Buna göre, bölgedeki 29 adet markalı konut projesi üzerinden yaptığı satış hızı analizine göre ortalama 2,88 günde bir konut satılırken, bir günde ortalama 0,35 konut satışı gerçekleşiyor.

Markalı Konutta En Çok Tercih Edilen Bölge Basın Ekspres Yolu

EN ÇOK TALEP AZ ODALI VE KÜÇÜK METREKARELİ DAİRELERE

Gayrimenkul sektöründe değerleme, danışmanlık, en iyi kullanım etüdü, proje değerleme, piyasa araştırmaları konularında öncü olan EVA Gayrimenkul Değerleme'ye göre, Basın Ekspres bölgesindeki konut projelerinin yoğunlaştığı alanlar Basın Ekspres Yolu'nun doğusu. Projelerde 1+1, 2+1 ve 3+1 tipteki dairelere ağırlık verilirken, satışlarda ilk olarak az odalı ve küçük metrekareli tipteki konutlar talep görüyor. 1+0 ve 4+1 tipindeki dairelere de projelerde yer veriliyor.

BEKAR, ÇALIŞAN KESİM YA DA ÇEKİRDEK AİLELER TERCİH EDİYOR

EVA Gayrimenkul Değerleme Araştırma ve Raporlama Müdürü Şeyma Şehirli, Basın Ekspres aksı boyunca talep edilen 1+1 ya da küçük metrekareli 2+1 tipi dairelerin genellikle bekar, çalışan kesim ya da çocuksuz çekirdek orta-üst gelir grubundaki aileler tarafından tercih edildiğini belirtirken sözlerini şöyle sürdürdü: “Bölge genelinde özellikle Basın Ekspres Aksında yer alan projelerde 1+1 konut tipine ağırlıklı olarak yer veriliyor. Daha iç kesimlerde ise kentsel dönüşüm projelerinde 2+1 ve 3+1 daire tiplerine yer veriliyor. Bölge genelinde en çok 1+1 ve sonrasında sırasıyla 2+1, 3+1 ve en düşük oranda 1+0 tipi üretiliyor. 1+0 tip ise, Basın Ekspres aksı ve Tem güzergahında yer alan projelerde bulunuyor.

29 ADET MARKALI KONUT PROJESİNE İLGİ BÜYÜK

Bölgede 29 adet markalı konut projesi üzerinden yapılan satış hızı analizine göre ortalama 2,88 günde bir konut satılmakta ya da bir günde ortalama 0,35 konut satışı gerçekleşiyor.

FİYATLAR YAKLAŞIK 2.800 TL/M2 – 10.500 TL/M2 ARALIĞINDA

Mevcut projelerde; fiyatlar yaklaşık 2.800 lira/metrekare - 10.500 lira/metrekare aralığında değişiyor. Satışı devam eden projelerde ise fiyatlar 4.750 lira/metrekare - 14.250 lira/metrekare (KDV'den arındırılmış fiyatlardır) aralığında. Belirtilen projelerde satış alanlarının daire brütü, kat brütü ve proje brütü olarak farklı şekilde talep ediliyor. En yüksek talep edilen birim fiyatları Basın Ekspres Aksında yer alan projelerde yer alıyor. Ancak belirtilen fiyatların üzerinden yüzde 20 - yüzde 30 aralığında peşin fiyat indirimi yapıldığı bilgisine ulaştık.

DÜKKANLAR DA İSE FİYAT ARALIĞI 11.750 - 28.000 TL/M2

Dükkanlar için talep edilen birim satış değeri 11.750 - 28.000 lira/metrekare , talep edilen birim kira değeri ise 53 - 107 lira/metrekare/ay olduğu görülmektedir. Projelerde yer alan dükkanların görünürlük, sirkülasyon ve fonksiyona göre talep edilen birim satış ve kira değerleri de değişkenlik gösteriyor.

Emlak Gündemi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER