banner53

Kocaeli ve Sakarya'da Konut Piyasası Hareketlendi!

Kamu bankalarının konut kredisi faiz oranlarını sıfır konut için yüzde 0,64, ikinci elde ise yüzde 0,74'e düşürmesi, Kocaeli ve Sakarya'da emlak piyasasını hareketlendirdi.

Kocaeli ve Sakarya'da Konut Piyasası Hareketlendi!

Doğu Marmara'da emlak piyasası faiz oranlarının düşmesiyle hareketlendi. Vatandaşlar uygun faizli kredilerden faydalanabilmek için ev arayışına başladı.

Bu anlamda emlakçıların telefonları koronavirüs salgını sürecinden sonra yoğun şekilde çalıyor.

MÜSTAKİL EVLER TERCİH EDİLİYOR

Konu hakkında açıklama yapan Kocaeli Emlakçılar Odası Başkanı Alpay Hacıoğlu şunları söyledi; "Bu faiz oranlarını 15 yıl önce görmüştük. 15 yıl sonra tekrar bu fiyatları görmemiz bizleri mutlu etti.

Özellikle hükümet bu konuda karar aldı. Bu, inşaat ve emlak sektörüne ciddi bir can suyu olacak. 1 Haziran'dan itibaren buradaki çalışma arkadaşlarımızın telefon görüşmelerinde inanılmaz bir artış var. Özellikle müstakil konutlar çok tercih ediliyor. 

KÖY EVLERİNE TALEP

Köylerdeki arsa ve arazilerle ilgili yoğun talep var. Alışveriş merkezlerine insanlar girmek istemiyor şimdilerde caddelerdeki dükkanların kıymetleri arttı. Bu süreç biraz böyle gider. Bu faiz oranlarını 15 yıl önce görmüştük.

15 yıl sonra tekrar bu fiyatları görmemiz bizleri mutlu etti.

İNANILMAZ ŞEKİLDE ÇALIYOR

Konut kredi faizlerinin iyileştirilmesinden sonra telefonlar inanılmaz şekilde çalmaya başladı. Fiyatları satıcılar değiştirmezlerse, fiyat artışı yapmazlarsa piyasada hareket olacak.

Özellikle sıfır konutlara talep var. İkinci elde de cazip fiyatlar var. Özellikle 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi sonrasında yapılan konutlar tercih ediliyor. Kocaeli'deki bu talepler devam eder. Kocaeli, Kuzey Marmara Otoyolu, Anadolu Otoyolu ve D-100 kara yolu dolayısıyla İstanbul'un tercih noktası oldu.

Kuzey Marmara Otoyolu'nun 89 kilometresi Kocaeli'den geçiyor ve 9 çıkış verileceğini biliyoruz. Arsa, tarla ve konut vasıflı arazilerle ilgili talepler var. 2020 yılı böyle başladı, belki birkaç ay daha böyle gider ama sektörümüzün ve ülkemizin önünün açık olduğunu düşünüyorum."

Kocaeli Denge

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER