İstanbullular En Yüksek Kirayı Sarıyer’de Ödüyor

Pandemiyle birlikte evlerin kira bedelleri İstanbul'un bazı ilçelerinde oldukça artış gösterdi. Konut kiralarının yüzde 10.81 artış gösterdiği İstanbul’da, kiraların en yüksek olduğu ilçe Sarıyer oldu. Sarıyer’i Beşiktaş, Bakırköy ve Beyoğlu izledi.

İstanbullular En Yüksek Kirayı Sarıyer’de Ödüyor

İstanbul’un emlak piyasası korona virüsten etkilendi. Merkezden uzakta, sayfiye yerlerinde oturmayı tercih edenlerin sayısı hızla artış gösteriyor.

Bir gayrimenkul platformunun yaptırdığı çalışmaya göre, metrekare birim fiyatları şu şekilde sıralanıyor:

Sarıyer 30 lira, Beşiktaş 28 lira, Bakırköy ve Beyoğlu 23 lira. Buna göre 100 metrekare büyüklüğünde bir ev kiralamak isterseniz Sarıyer’de aylık 3.000, Beşiktaş’ta 2.800, Bakırköy ve Beyoğlu’nda 2.300 lira ödemeniz gerekiyor. İstanbul genelindeki ortalama fiyat ise 1.700 lira olarak karşımıza çıkıyor.  

Özellikle plazalarda nefes almak isteyen ancak balkona dahi çıkamayan belli bir gelir seviyesindeki kesim, pandemi döneminde ferahlamak için Sarıyer’de bulunan müstakil, bahçeli, havuzlu evlere yöneldi.

Öte yandan artışın yüksek olduğu yerler ise Esenyurt ve Bayrampaşa. Buradaki nüfus yoğunluğu ve artan talep kira artış oranını yüzde 23’e kadar çıkardı.

Anadolu yakasının gözdesi Tuzla ve Kurtköy olurken, Avrupa yakasında merkezden kaçışın adı Beylikdüzü ve Hadımköy oldu.

Milliyet

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2021, 10:09
YORUM EKLE