banner53

İstanbullu Sanayicilerde Dönüşüm İstiyor

1999 Marmara depreminin ardından konutlarla ilgili kentsel dönüşüm süreci devam ederken, bir çağrı da sanayiciden geldi. Herkes gibi sanayicinin de depreme hazır olmadığı öz eleştirisini yapan İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Erdal Bahçıvan, “Bu konuda artık üç maymunu oynama dönemimiz bitti” dedi.

İstanbullu Sanayicilerde Dönüşüm İstiyor

KONTROLLER YAPILMALI

İSO'nun geleneksel Anadolu illeri ziyaretleri kapsamında İstanbullu sanayiciler, Şanlıurfa ve Gaziantep'e gitti. Şanlıurfa'da gazetecilerle bir araya gelen Erdal Bahçıvan, “Yapabileceklerimizi öne çıkarmak adına İSO olarak, sorumluluğu güçlü bir şekilde almaya kararlıyız. İstanbul sanayisinin dönüşümü konusunda bir yöntem belirleyeceğiz. İstanbul'daki tüm firmaların check-up'ının yapılması gerek. Bu check-up neticesinde uygun olmayan firmaların da çok hızlı bir şekilde dönüşümlerinin yapılması lazım” diye konuştu.

ENFLASYON RİSKİ YOK

Ekonomik gündeme ilişkin diğer konulara da değinen Erdal Bahçıvan, şunları söyledi: “Enflasyonu besleyecek en önemli risk, kur. Bizim şu anda, kabul edelim ki talep noktasında çok güçlü bir enflasyon riskimiz yok. Kurla ilgili düşüncem, geçtiğimiz 10 günde kur 5.80-5.90 bandını eğer geçmediyse kurda özellikle yaşadığımız o büyük sıçramayı, zıplamayı artık beklemiyorum.”

STRATEJİK YABANCI YATIRIMLAR YOLDA

Türkiye'nin avantajları nedeniyle dünya piyasalarından para çekmekte zorlanmayacağını belirten Erdal Bahçıvan, yabancı sermayenin Türkiye'ye girişi noktasında önemli ve sevindirici gelişmeler yaşandığını söyledi. Alman Volkswagen'in Manisa'da yatırım kararının önemli olduğunu belirten Bahçıvan, “Ayrıca özellikle sanayi ve imalat olmak üzere farklı sektörlerde yabancı ilgisi yüksek. Şu anda masada bitmek üzere olan sadece benim bildiğim 3-5 tane ciddi diyebileceğimiz boyutta işlem var. Stratejik yatırımlar noktasında önümüzdeki günlerde duyduğumuzda etkileneceğimiz rakamlar olacak. Özellikle Avrupa dışında, mesela Japonya ve Hindistan'dan enteresan, stratejik ilgiler var” dedi.

KURUN SİGORTASI

Cari açığının (döviz açığı) orta vadede, Türkiye'nin başına bela olmayacak bir noktada bulunduğunu belirten Erdal Bahçıvan, “Toplumun 200 milyar dolara yaklaşan bir döviz tasarrufu var. Bu kadar yüksek bir döviz mevduatı, piyasaların şu anda belki kilitlenmesi için bir neden ama öbür taraftan da kurun dengelenmesi açısından bir sigorta. Döviz, enflasyon, faiz denkleminde önümüzde; geçtiğimiz iki yıldan daha olumlu bir 2 yıl olacağını tahmin ediyorum” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER