banner53

İstanbul'un Hangi İlçesi Depremden En Çok Etkilenecek?

İstanbul’da geçen hafta yaşanan ve merkez üssü Silivri olan deprem vatandaşlarda paniğe neden oldu. Bir çok kişi evinin depreme karşı dayanaklılığını merak ederken aynı zamanda yaşadığı bölgenin deprem riskini de araştırmaya başladı.

İstanbul'un Hangi İlçesi Depremden En Çok Etkilenecek?

İSTANBUL'DA KORKUTAN DEPREM

Sabah'ta yer alan habere göre, depremden sonra hazırlanan raporda, Fatih ilçesinin fay hattına olan yakınlığından dolayı depremden en çok etkilenen yerlerin başında geldiği belirtiliyor. Depremde en az zarar görecek İstanbul ilçeleri hangileri?

99 depreminden sonra İstanbul 5,8’lik bir depremle ciddi bir şekilde sallandı. Korkutan deprem sonrası İstanbul'daki yapıların durumu bir kez daha gündeme geldi.

Türkiye genelinde yenilenmesi gereken 6,7 milyon yapıdan, öncelik fay hatlarına yakın olan yerlere verilecek. Söz konusu yapıların yenilenmesi için kentsel dönüşümde süreçlerine yeni bir ivme katan döneme başlanıyor. İstanbul Valiliği tarafından kentsel dönüşüm ile ilgili geçtiğimiz şubat ayında İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile birlikte 39 ilçe belediyesine gönderilen yazılarda en riskli yapıların tespitlerinin yapılması talep edilmişti.

İstanbul’da 400 bin riskli yapının bulunduğu belirtilirken, 2012'de çıkarılan kentsel dönüşüm yasası ile İstanbul'da 66 bin binanın risk tespitinin gerçekleştirildiği ifade ediliyor.

EN YAŞLI 7 İLÇE

Yapılmış bir araştırmanın verilerine göre, İstanbul'daki en yaşlı yapılar 7 ilçede yer alıyor.

Bu ilçeler arasındaki ortalamaya incelendiğinde en yaşlı ilçe 30 yıl ile Beyoğlu. Beyoğlu'nu 28 yıl ile Fatih, 27 yıl ile Adalar, 23 yıl ile Güngören, 22 yıl ile Bakırköy, 21 yıl ile Kadıköy ve Beşiktaş takip ediyor.

İstanbul'daki yapı stoku bakımından en genç ilçe olma özelliğini, 4 - 5 yaş aralığıyla Sultanbeyli alıyor. Sultanbeyli'yi Sancaktepe, Esenyurt, Tuzla, Kağıthane, Arnavutköy ve Beylikdüzü izlemekte.

FAY HATTINA YAKIN İLÇELER

İstanbul’da gerçekleşen deprem sonrası 'İstanbul Risk Haritası merak konusu oldu.

Haritaya göre, fay hatlarına yakınlığa göre birinci derece riskli ilçeler, Avrupa Yakası'nda Avcılar, Küçükçekmece, Bakırköy, Beylükdüzü, Güngören, Zeytinburnu, Bahçelievler ve Fatih, Anadolu Yakası'nda ise Kadıköy, Üsküdar, Ataşehir, Ümraniye, Maltepe, Kartal, Pendik, Sultanbeyli, Sancaktepe, Tuzla ve Adalar olarak öne çıkıyor.

ANADOLU YAKASI DAHA SAĞLAM

Olası bir depremde fay hattına yakın olmasına rağmen, depremde en az yıkımın Anadolu Yakası’nda bulunan ilçelerde gerçekleşeceği söyleniyor. Anadolu Yakası İstanbul zemin haritasına bakıldığında, zemini en sağlam ilçelerin yer aldığı kıta olarak yer alıyor.

BEYOĞLU VE FATİH İÇİN UYARI

Uzmanlar İstanbul’daki yapıları yaşlarına göre incelediklerinde, en yaşlı ilçe olarak Beyoğlu birinci sırada, ikinci sırada ise Fatih yer alıyor. Fatih ilçesi yaşlı ilçe olması ve fay hattına yakınlığından dolayı olası bir depremden en çok etkilenecek ilçe olarak öne çıkıyor.

Fatih'e ek olarak Zeytinburnu, Bakırköy, Florya, Küçükçekmece'nin Menekşe-Kanarya ve Cumhuriyet Mahallesi, Avcılar, Beylikdüzü'ne bağlı Gürpınar'ın Pekmez ve Pınarkent mahalleleri, Büyükçekmece'nin Devebağırtan bölgesi, Kumburgaz ile Silivri'nin yanı sıra Tekirdağ ve Marmara Ereğlisi de olası depremden ciddi şekilde etkilenecek.

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2019, 07:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER