İstanbul'da Konut Satışları Şubatta Geriledi

İstanbul İstatistik Ofisi Şubat ayı konut satış rakamlarını açıkladı. Buna göre, Şubat ayında İstanbul'da 15 bin 929 konut satıldı. Konut satışlarının yüzde 72'si ikinci el olarak gerçekleşti.

İstanbul'da Konut Satışları Şubatta Geriledi

İstanbul'da ipotekli konut satışları yüzde 62 azaldı 

İstanbul'da ipotekli konut satışları Şubat 2021'de bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 62 azaldı.

2020 yılının Şubat ayında ipotekli konut satışlarının toplam içindeki payı yüzde 37 iken 2021 yılında yüzde 20'ye geriledi.

İkinci el ipotekli konut satışları ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 57, sıfır ipotekli konut satışları ise yüzde 72 azaldı.

Konut satışları Ümraniye'de yüzde 46,5, Başakşehir'de yüzde 39,6 azaldı 

İstanbul'da ilçelere göre konut satışlarına bakıldığında Şubat 2021'de bir önceki yılın aynı dönemine göre tüm ilçelerde konut satışları azaldı.

En yüksek azalış ise sırasıyla; Ümraniye, Başakşehir, Küçükçekmece, Kâğıthane ve Esenler'de gerçekleşti.

Yabancılara yapılan konut satışlarında İstanbul'un payı arttı 

Şubat ayında İstanbul'da yabancılara yapılan toplam konut satışları bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 23 azaldı.

Yabancılara yapılan toplam konut satışlarının yüzde 51'i İstanbul'dan gerçekleşti. 

Ocak ayında İstanbul'da sıfır konut fiyatları bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 25 artarken ikinci el konut fiyatları yüzde 28 arttı.

İstanbul'da Ocak sonu itibariyle bakıldığında sıfır konut fiyatları ortalama olarak bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 25 artarken ikinci el konut fiyatları yüzde 28 arttı.

Aynı dönemde Türkiye genelinde ise hem sıfır hem de ikinci el konut fiyatları bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 30 arttı.

Ruhsat verilen bina sayısı bir önceki yıla göre yüzde 43 arttı  

İstanbul'da 2020 yılında belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen bina sayısı bir önceki yıla göre yüzde 43 arttı.

Bu yapıların yüzde 90,7'sini ikamet amaçlı, yüzde 9,3'ünü ise ikamet amaçlı olmayan binalar oluşturdu.

2020 yılında yapı ruhsatı verilen binaların yüzölçümü bir önceki yıla göre yüzde 36 arttı

İstanbul'da 2020 yılında belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen binaların yüzölçümü bir önceki yıla göre yüzde36 arttı.

Bu yapıların yüzde 50'sini konut, yüzde 22'ünü konut dışı ve yüzde 27'sini ortak alan oluşturdu.

Ruhsat verilen ofis/ iş yeri sayısı yüzde 73 azaldı 

İkamet amaçlı yapı ruhsatı verilen binaların yapı ruhsatına göre değeri 2020 yılında bir önceki yılın ortalamasına göre yüzde14 artarak 3,2 milyon TL oldu.

Bir daireli binaların yapı ruhsatına göre değeri bir önceki yılın ortalamasına göre yüzde 25 artarken iki daireli binaların ortalama ruhsat değeri ise yüzde2 azaldı.

En yüksek artış ise yüzde 27 ile üç ve daha fazla daireli binalarda gerçekleşti. İkamet amaçlı olmayan binaların yapı ruhsatına göre değeri yüzde10 arttı.

Otel vb. binaların değeri yüzde39, ofis/ işyeri binalarının değeri yüzde 73 azalırken toptan ve perakende ticaret binalarının değeri yüzde124 arttı.

İBB

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2021, 08:08
YORUM EKLE