İbrahim Kalın: Kanal İstanbul Belediye Değil, Devlet Projesidir

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Kanal İstanbul ile ilgili tartışmalar hakkında, "Muhalefet partisi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi sanki kendi yetkilerindeymiş gibi 'biz bu projeyi yaptırmayız' diye bir tez ile ortaya çıktılar. Bu her şeyden önce devlet projesidir. Bu bir belediye projesi değil, siyasi parti projesi değil..." dedi.

İbrahim Kalın: Kanal İstanbul Belediye Değil, Devlet Projesidir

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, 2019 yılının son kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde basın toplantısı düzenledi. Kabine toplantısı hakkında bilgi veren Kalın, 2019 yılı ile ilgili genel bir değerlendirme yapıldığını, Milli Savunma, İçişleri ve Enerji Bakanlarının kabine sunumları olduğunu ifade etti.

'KANAL İSTANBUL BELEDİYE DEĞİL, DEVLET PROJESİDİR'

Kanal İstanbul ile ilgili İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun açıklamalarıyla ilgili soruya ise Kalın, şöyle yanıt verdi:

"Muhalefet partisi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi sanki kendi yetkilerindeymiş gibi 'biz bu projeyi yaptırmayız' diye bir tez ile ortaya çıktılar. Bu her şeyden önce devlet projesidir. Bu bir belediye projesi değil, siyasi parti projesi değil, muhalefet partisi projesi değil, bu bir devlet projesi. Bununla ilgili bütün projeler yapıldı, yapılmaya devam edecek. Bunun hukuki tarafı, ÇED raporu, bütün boyutları ile incelendi. Bunun yapılmasının İstanbul’un bundan sonraki geleceği ve gelişmesi açısından büyük katkı sağlayacağı görülüyor."

Kalın, yetkinin tek taraflı olarak belediye başkanında olmadığını belirterek, Meclis'te bir yetkilendirme yapıldığını, Çevre Bakanlığı'nın bu konuda bir değerlendirmesi olacağını ve konuya hukuki anlamda bakılacağını söyledi.

'MONTRÖ'YÜ MÜLGA EDECEK BİR PROJE DEĞİL'

Kalın, "İstanbul'da yapıldığı için tabi ki İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve diğer paydaşlar bu sürecin bar parçası olacaklar. Netice itibariyle Türkiye için bu yapılabilir bir projedir. 'Yaptırmayız' gibi yaklaşımlarla engellemeye çalışmak çok anlamlı gelmiyor. Geçişte de bu 'yaptırmayız, ettirmeyiz' tarzı yaklaşımların netice vermediğini gördük. Hele ki Cumhurbaşkanımızın bu konulardaki inancı ve kararlılığı söz konusu, çünkü bu projeye gerçekten inanıyor, biz de bunu objektif ve bilimsel olarak gördüğümüz için yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Bu süreç devam edecek, belli ki bu konu siyasi bir polemik meselesi olmaya devam edecek ama ben tekrar ifade edeyim, Kanal İstanbul projesi bir devlet projesidir, bir siyasi partinin ya da belediyenin projesi değildir. Montrö'yü tartışmaya açmayız. Kanal İstanbul bu anlaşma kapsamında yapılacak bir projedir. Montrö'yü mülga edecek, ortadan kaldıracak bir proje değildir" diye konuştu.

'GERÇEKLERİN ORTAYA ÇIKMASI KAMU YARARINA'

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile Sinan Aygün arasında yaşanan rüşvet tartışmasıyla ilgili soruyu da yanıtlayan Kalın, şunları söyledi:

"Bu konuyla ilgili İçişleri Bakanlığımız bir görevlendirme yaptı. Birtakım iddialar var, bütün gerçeklerin ortaya çıkması kamu yararınadır. Ne çıkacak göreceğiz. Prensip olarak geçmişte de belediye başkanları olsun, kamu görevlileri olsun biz hep şu ilke ile hareket ettik, kimse kanunun üzerinde değildir. Bir belediyede veya bir kamu kuruluşunda bu tür iddialar varsa, bunlarla ilgili İçişleri Bakanlığı ve savcılık harekete geçer ve geçmelidir. Geçmişte AK Parti belediyeleri ile de bu tür soruşturmalar yapılmıştır. Biz hiçbir zaman şu ya da bu parti arasında bir ayrım yapıp, kanun önünde bunlar eşittir, bunlar değildir gibi bir tutum içinde olmadık. Buradaki temel prensip kimse kamunun üzerinde değildir. Bizim açımızdan önemli olan bu iddiaların en kısa sürede aydınlatılması, bir ihlal varsa, bir suç varsa bunun gereğinin de yargı makamları tarafından yapılmasıdır."

YORUM EKLE