Havalimanıyla Birlikte İstanbullular da Taşındı!

 Armut.com Türkiye taşınma dosyası açıklandı. Buna göre, Türkiye'de taşınma talepleri bir önceki döneme göre %33 arttı. İstanbul'da 3. havalimanına yakın Göktürk, Mithatpaşa ve Mimar Sinan mahallelerine taşınma talepleri, geçen yıla göre %100'den fazla arttı.

Havalimanıyla Birlikte İstanbullular da Taşındı!

Armut'un her yıl düzenli olarak yayınladığı 'Türkiye Taşınma Dosyasına' göre Türkiye'deki taşınma talepleri geçtiğimiz döneme göre %33 arttı. Veriler 3. havalanı bölgesindeki hareketliliği gözler önüne seriyor. İstanbul Havalimanı'nın yer alacağı Arnavutköy ve çevre ilçeleri incelendiğinde; Eyüp'te Göktürk, Mithatpaşa ve Mimar Sinan mahallelerine, geçen yıla kıyasla yüzde yüzden fazla taşınma gerçekleşti.

İSTANBUL HAVALİMANI BÖLGESİ HAREKETLENİYOR

Türkiye Taşınma Dosyası verilerine göre, Arnavutköy'de Bolluca ve Boğazköy İstiklal mahalleleri; Sarıyer'de Zekeriyaköy mahallesi; Başakşehir'deyse yeni havalimanına yakın Kayabaşı mahallesi en çok taşınılan mahalleler oldu. Havayolu çalışanlarının yoğunlukla yaşadığı Bakırköy, Bahçelievler ve Bağcılar ilçelerindeyse özellikle havalimanına yakın olan Yeşilköy, Şirinevler, Siyavuspaşa gibi mahallelerden başka ilçelere taşınma talepleri, geçtiğimiz yıla göre 94 artış gösterdi.

İSTANBUL'DA TERSİNE GÖÇ YAŞANIYOR

Bir ayağı İstanbul olan taşınma taleplerine bakıldığında, İstanbul'un totalde diğer şehirlere göç verdiği görülüyor. İstanbul'dan gidenlerin talep sayıları, gelenlerden 8.705 daha fazla.İstanbul'dan sahil kentlerine taşınmalar geçen döneme göre yüzde 23 arttı. Rahat Taşın verilerine göre İstanbullular en çok İzmir, Muğla, Antalya gibi sahil kentlerine taşınıyor.

İstanbul'da taşınma hareketliliği en fazla olan semtler geçen sene olduğu gibi bu sene de Kadıköy, Başakşehir ve Beylikdüzü oldu. En fazla taşınılan semt ise popülerliğini koruyan Kadıköy oldu. Kadıköy'ün taşınma hareketliliği en yoğun mahalleleri yine eski mahalleler oldu: Göztepe, Bostancı, Acıbadem. İstanbul'dan diğer illere olan göç devam etti ancak oranı aynı kaldı. İstanbul dışına en çok tercih edilen illerde ilk 3'te Muğla ile Antalya yer değiştirdi.

İSTANBULLULAR LÜKSÜ TERCİH EDİYOR

Verilerine bakıldığında en çok taşınılan semtin Kadıköy olması sürpriz değil. İstanbul'da son bir yılda çok katlı yeni sitelerin olduğu bölgelerde taşınma hareketliliği artmış görülüyor. Mahalle bazlı bakıldığında, bu artışın en çok yaşandığı yer Fikirtepe... Fikirtepe'deki yükselen yeni konutlar bu semte olan ilginin de artmasına sebep olmuş gibi duruyor.

TAŞINMA MALİYETLERİ ARTTI

Armut ve Rahat Taşın'ın verilerine göre şehir içi taşınmaların fiyatları yüzde 9 yükselme gösterdi. 5+1'den büyük evlerin ortalama taşınma fiyatları en çok artışı gösterirken; parça eşya taşınmaların ortalama fiyatları düşüşte.

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2019, 17:03
YORUM EKLE
YORUMLAR
Utku
Utku - 8 ay Önce

Bilgi için teşekkürler.