Göç Alan İzmir'de Konut Fiyatları Artmaya Devam Ediyor

Türkiye’nin 3. büyük şehrinden biri olan İzmir, gelişmiş, aynı zamanda işlek bir ticaret merkezi olarak ilgi görmeye devam ediyor. İzmir, yeni projelerle daha çok ilgi çekerken, salgın sürecinden sonra Ege'de tercih edilen illerin de başında geliyor. Yoğun göç almaya başlayan İzmir'de konut metrekare satış fiyatı 2020 yılının ilk 6 ayında yüzde 6,45 artarak 3 bin 117 lira oldu.

Göç Alan İzmir'de Konut Fiyatları Artmaya Devam Ediyor

PANDEMİDE İLGİ DAHA DA ARTTI

Yaşanan pandemi süreci ve yeni normal hayatla birlikte İzmir'e olan göç sayısı daha da arttı. İstanbul'un sosyal ve ekonomik yaşam koşulları yani yüksek nüfus, hayat pahalılığı, trafik gibi olumsuz koşulları İzmir'i daha çekici hale getirdi.

Öte yandan İzmir ve çevre illerde artan yatırımlar, sosyal ve kültürel hayatın cazibesi, çevresel faktörler gibi görece olumlu yaşam koşulları da özellikle nitelikli iş gücü için İzmir'i göç noktası haline getiriyor.

OTOYOL ETKİLİ OLDU

İzmir'de konut fiyatlarında yaşanan hızlı artışın ilk nedeni İstanbul'dan alınan yoğun göç diğer bir nedeni ise İzmir - İstanbul arasını 3.5 saate indirecek otoyol çalışması ve Çanakkale Boğazı'na yapılacak 1915 Köprüsü oldu.

TÜİK verilerine göre İstanbul'un yoğun göç alan ilden, 'göç veren il'; konumuna, İzmir'in ise 'göç alan il' konumuna geçtiği açıklandı.

KONUT SEKTÖRÜNE İLGİ BÜYÜK

İzmir'deki organize sanayi bölgeleri, serbest bölgeler ve teknoloji geliştirme bölgesi yatırımcılara birçok olanak tanıyor. Son yıllarda ve pandemi sürecinden sonra emlak sektörünün en çok ilgi gösterdiği alanlardan biri olan İzmir'de, çeşitli segmentte konut projeleri yapılmaya devam ediyor.

KAR ORANLARI YÜKSEK

ProjEkspert Gayrimenkul kurucusu Emel Akbaş İdikut, İzmir'in inşaat şirketleri açısından en çok yatırım yapılan iller arasında bulunduğunu belirterek, “Bunun elbette birçok nedeni var. Hem yeni gelişen ilçelerde uygulanan düzenli büyüme çalışmaları hem de bölgenin değerli olmasıyla artan kar oranları İzmir'i oldukça cazip kılıyor.” dedi.

İzmir'in tatil köyleri, ulaşım, sakin ilçeler, Kordon, şehir hayatı, sosyal yapı, kültür-sanat etkinlikleri, muhteşem İzmir manzarası ve yaşayan bir tarih olması nedeniyle tercih sebebi olduğunu da önemle vurgulayan Akbaş, İzmir'deki projeleriyle ilgili bilgi verirken, sözlerine şöyle devam etti:

KONUT PROJELERİ

“İzmir, inşaat şirketleri açısından en çok yatırım yapılan iller arasında bulunuyor. İzmir konut projeleri incelendiğinde de muhteşem yaşam merkezlerinin hızlı bir şekilde yükseldiğini görüyoruz.

Gerek yerli gerekse yabancı yatırımcılar bu durumun farkında olacak ki konut projelerine olan ilgi her geçen gün artıyor.

35 BİN İKİNCİ EL KONUT STOKU VAR

İzmir'de konut satışları düşen faizlerle birlikte hızla artarken, ikinci el konutta İzmir'de 35 bin 511 adet konut stoku bulunuyor.

İSTANBUL'U GERİDE BIRAKTI

Türkiye'nin en büyük 3'üncü kenti olan İzmir'de, özellikle markalı konut projelerinin yapılması konut fiyatlarında artışı beraberinde getirdi.

Ege'nin incisi İzmir'de, son 5 yıllık süreçte konut metrekare fiyatı artışı yüzde 108,6 ile Türkiye'nin mega kenti İstanbul'u geride bıraktı. 5 yıl önce bin 317 lira olan konut metrekare fiyatı, bu yılın Haziran sonunda 3 bin 117 TL'ye ulaştı.”

EN ÇOK DEĞER KAZANAN ÇEŞME, MENDERES, BAYINDIR VE BORNOVA

Endeksa'nın güncel analizlerine baktığımızda İzmir'de 2019 yılının ilk 6 ayında konut fiyatlarının yüzde 2,06 oranında düşüş, 2020 yılının ilk 6 ayında ise yüzde 6,45 artış gösterdiğini görüyoruz.

İzmir'de Haziran sonu itibarı ile ortalama konut metrekare satış fiyatı 3.117 lira oldu. İzmir'de Çeşme, Menderes, Bayındır, Güzelbahçe ve Bornova en fazla değer kazanan ilçeler arasında yerini aldı.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER