Fazilet Hanım Yalısı 25 Milyon Liraya Yeni Alıcısını Bekliyor

İstanbul Boğazı'nın sembol yapılarından birisi olan Arnavutköy'deki Fazilet Hanım Yalısı, satışa çıkarıldı. Kazıklı yolun girişinde bulunan 4 katlı ahşap yapı için 25 milyon lira istendi. Bir emlak komisyoncusu tarafından verilen satış ilanında, yalının yan tarafında kamuya ait geniş bir yeşil alan bulunduğu belirtildi.

Fazilet Hanım Yalısı 25 Milyon Liraya Yeni Alıcısını Bekliyor

İstanbul Boğazı'nın sembol yapılarından birisi olan Arnavutköy'deki Fazilet Hanım Yalısı, satışa çıkarıldı. Kazıklı yolun girişinde bulunan 4 katlı ahşat yapı için 25 milyon lira istendi.

Bir emlak komisyoncusu tarafından verilen satış ilanında, yalının yan tarafında kamuya ait geniş bir yeşil alan bulunduğu belirtildi.

Kuruçeşme Parkı'nın tam karşısında yer alan 100 yıllık yapının iki katı ile dış cephesinin önemli kira getirisi sağladığı ifade edildi.

Binanın tarihi eser olarak tescilli olup 'grubu belli olmayan korunması gerekli kültür varlıkları' kapsamında değerlendirildiği de vurgulandı.

Cumhurıyet'in ilk kadın hekimlerinden Dr. İffet Onur, oturduğu yalıyı ölünceye kadar kendisine bakması şartıyla Fatma Yılmaz'a bıraktı. 1995'te de 89 yaşında vefat etti. Yalı, Yılmaz Ailesi'ne kaldı.

Fatma Yılmaz'ın da 2000'de 77 yaşında ölmesinin ardından, eşi Nizamettin Yılmaz yalıda tek başına yaşamaya başladı.

Yalıdan iyi bir kira gelirine sahip olan Yılmaz, 2005'te kimliği belirsiz kişiler tarafından saldırıya uğradı. Yakınları, 16 yerinden bıçaklanmış cesedini günler sonra buldu.

Kaynak: Takvim

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2021, 07:24
YORUM EKLE