Depremzedelere 30 Bin Lira Eşya Yardımı Yapılacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza bugün itibariyle 10 bin lira yardım ödemesine valiliğimiz başladı. Yıkılan ya da yıkılacak binalara ilişkin eşyalarını alamayan vatandaşlarımıza 30 bin lira eşya yardımı yapılacak. Ev sahibi veya kiracı olması fark etmiyor." dedi.

Depremzedelere 30 Bin Lira Eşya Yardımı Yapılacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İzmir’de meydana gelen depremde yıkılan Rıza Bey Apartmanı önünde açıklama yaptı.

Rıza Bey Apartmanı’nın yanındaki apartmanın yan yatmaya başlaması üzerine çalışmaların bir süreliğine durdurulmasıyla ilgili, "Enkaz arama kurtarma faaliyetleri esnasında arama kurtarma faaliyeti yapan arkadaşlarımızın da can güvenliği önemli. Yan tarafta ağır hasarlı binalar olduğu için onları da anbean lazer tarayıcılarla takip ediyoruz.

Dolayısıyla orada, herhangi bir hareket veya yıkılma riski, enkazda arama kurtarma faaliyetlerini yapan arkadaşlarımızın can güvenliği riski açısından çok önemli. Rıza Bey Apartmanı’nın yanındaki iki apartmanın hasar tespit çalışmaları yapıldı.

İki bina da ağır hasarlı. Yani yıkılma riski olan bina statüsündekiler. Dolayısıyla arama kurtarma çalışmalarını yaparken buraya kurduğumuz lazer tarayıcı ile sürekli bu binaları takip ediyoruz" ifadelerini kullandı.

'KİRA VE TAŞINMA YARDIMI İÇİN BİR ARAYA GELDİK'

Kira ve taşınma yardımı için Bayraklı’daki 24 mahalle muhtarıyla bir araya geldiklerini belirten Bakan Kurum sözlerini şöyle sürdürdü:

"24 mahallede enkazın ve hasarın en fazla olduğu alan Bayraklı. Her bir mahallemizde afet koordinasyon çadırı kuruyoruz ve bu koordinasyonda mahalle sakinlerimiz, muhtarlarımız vasıtasıyla ki muhtarlarımıza da valilikten iki elemanı bu sürecin takibi için tahsisini yaptık.

Mahallenin ne ihtiyacı varsa valilik üzerinden bu süreci yürütüyoruz. Valimizle birlikte kendilerini dinledim ve talepleri aldık ve akşama kadar gidermeye çalışıyoruz. Valiliğimiz 30 ilçemizin tamamında bu koordinasyonu sağlayacak çalışmayı yaptılar. Biz her depremde vatandaşlarımızla beraber olarak yaraları sarmaya çalıştık. İzmir'imizde de aynı anlayışla çalışmalarımızı sürdüreceğiz."

'YAPILACAK YARDIMLARI ANLATTI' 

Yapılacak yardımlar hakkında da açıklamalarda bulunan Bakan Kurum, "Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza bugün itibariyle 10 bin lira yardım ödemesine valiliğimiz başladı. Yıkılan ya da yıkılacak binalara ilişkin eşyalarını alamayan vatandaşlarımıza 30 bin lira eşya yardımı yapılacak.

Ev sahibi veya kiracı olması fark etmiyor. Binalarımızın taşınma ve yeni yapım sürecinde vatandaşlarımıza, ev sahiplerimize 13 bin lira taşınma ve kira yardımı, kiracı vatandaşlarımıza da evlerinde oturamayacaklarsa taşınmaları gerektiği durumlarda 5 bin lira taşınma ve kira yardımı vereceğiz.

Seferihisar’ı inceledik, esnafımızla görüştük. Yaklaşık 200 esnafımız hasar gördü. Yapılan hasar tespit çalışmalarında yaklaşık 15 milyon civarında esnafımızın hasarı olduğu belirlendi. Valiliğimiz bugün itibariyle valilik bünyesinde vakıf üzerinden kısmi ödemelere başlayacaklar.

Zarar durumuna göre oransal olarak valiliğimiz bu koordinasyonu sağlayarak, esnafa yardım yapacak. Bütün alanlarda ekiplerimiz cansiperane çalışıyor. Amacımız enkaz altındaki vatandaşlarımızı hızlı bir şekilde kurtarmak ve ailelerimize kavuşturmaktır" diye konuştu.

YORUM EKLE