banner53

Depremzede Konutları için İşçiler Bayramda da Mesaide

Elazığ'da deprem sonrası yapımına başlanan konutlarda çalışmalar bayramda da devam etti. Korona virüs tedbirleri kapsamında bayram nedeniyle il dışına gitmemeleri istenen işçiler mesai yaptı.

Depremzede Konutları için İşçiler Bayramda da Mesaide

24 Ocak'ta meydana gelen 6.8'lik depremde Elazığ'da 37, Malatya'da 4 olmak üzere 41 kişi hayatını kaybetti, iki ilde binlerce konut ise ağır hasar gördü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatı Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un koordinesinde Elazığ'da 19 bin 190, Malatya'da 4 bin 544 olmak üzere toplam 23 bin 734 konut inşa edilmesi için çalışma başlatıldı.

Depremden hemen sonra Elazığ için TOKİ tarafından şu ana kadar yaklaşık 8 bin konutun ihalesi yapıldı. İhalenin ardından Sürsürü, Mustafapaşa, Abdullahpaşa mahalleleri ile Bizmişen ve Yazıkonak'ta yapımına başlanan konutlarda çalışan işçilerin, korona virüs salgını nedeniyle Ramazan Bayramı'nda il dışına gitmemeleri istendi. Valiliğin kararı doğrultusunda il dışına gitmeyen işçiler, bayramı çalışarak geçirdi. Sokağa çıkma kısıtlamasında da işçiler inşaatlarda çalışmalarını sürdürdü.

Bizmişen bölgesindeki sahadaki çalışmalar hakkında bilgi veren Proje Müdürü Mimar Fikret Kolancalı, Ramazan Bayramı'nda da çalışmalarına hız kesmeden devam ettiklerini söyledi.

Kolancalı, "Biz, bayramda da Elazığ halkına verdiğimiz sözü yerine getirebilmek için işimizin başındayız. İşimiz, son süratle devam etmekte. İşe başlayalı yaklaşık 75 gün oldu, bu süre zarfında toplamda 39 blokun 26'sının kaba inşaatını bitirdik ve şu anda dış cephe çalışmalarımız da başladı.

Burada yapılacak toplam 781 konutu 15 Eylül'de, Elazığ halkına vermiş olduğumuz sözün üzerine yerine getireceğiz ve işimizi tamamlamış olacağız. Bayram dahi olmak üzere işimize devam etmekteyiz.

Şu anda alanda 680 kişi çalışmakta fakat bu sayı bin kişiye kadar çıkacak. Gece ve gündüz vardiyalar olmak üzere çalışmalarımız devam etmektedir" dedi. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Oğuzhan aslan
Oğuzhan aslan - 2 ay Önce

Ben 1 yıldır mutakil evde oturuyom 1 katta kiramı günü günün de ödüyorum 500 TL ama bunu 1 odası rehinli eşyaları var evsahibi geldi bana yüzde 50 zam yaptı 750 TL bende kabul etmedim bana pandemi sağı solu gösteriyor yoksa çok diyor

EMLAK GÜNDEMİ: Eve girişte yaptığınız sözleşmede bir odada eşyaların olacağı belirlenmiş ise eşyalar kalabilir. Böyle bir anlaşma sözleşmede yazılı değilse ev sahibinden eşyaları almasını isteme hakkınız var. Gelelim esas sorunuza; ev sahibi kafasına göre kira artışı yapamaz. Kira artışında üst sınır kanunlarla belirleniştir buda TÜFE oranıdır. Aralık 2020 için kiraya yapılacak en yüksek artış yüzde 12'dir. Bu zam oranını asla kabul etmeyin. Bu yüzdene v sahibi çıkaramaz.

Mustafa erdoğa
Mustafa erdoğa - 1 ay Önce

2 senedir kiradayım ev sahibi 1350 tl olan kirayı 1800 tl yapmak istiyor ben de kabul etmiyorum ve çıkmıyorum herhangi bir yere başvurmama gerek var mı? Yoksa onun dava açıp kaybetmesini mi bekleyeyim.

EMLAK GÜNDEMİ: Ev sahibiniz kirayı en fazla yüzde 12 arttırabilir. (Aralık 2020) Bunun üstünde kira artışını kiracı kabul etmeyebilir. Ev sahibinin buna karşılık dava açma hakkı yoktur. Ola ki açtı kaybedeceği kesin.

SIRADAKİ HABER