Sezgin Tanrıkulu: İmar Barışından Gelen Paralara Ne Oldu?

24 milyar lira tutarındaki imar barışı gelirlerinin 22 milyar lirasının akıbeti belirsiz. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın 2 milyar liranın kentsel dönüşüm için kullanıldığı açıklamasını değerlendiren CHP’li Sezgin Tanrıkulu, “Yaklaşık 11 milyon asgari ücretlinin bir aylık maaşı ortada yok” dedi.

Sezgin Tanrıkulu: İmar Barışından Gelen Paralara Ne Oldu?

Birgun'de yer alan habere göre, imar barışı uygulamasından yararlanmak için son 5 güne girilirken şimdiye kadar toplanan 24 milyar akıbeti merak ediliyor.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu yazılı soru önergesinde, imar barışı uygulaması ile Yapı Kayıt Belgesi alan yurttaşların devlete bu belge için ödedikleri tutarın nereye harcandığını sordu.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, geçen hafta 24 milyar 190 milyon lira gelir elde edildiği açıklanan imar barışı uygulamasından elde edilen tutarların 2 milyar lirasının kentsel dönüşüm ve depreme hazırlık projelerinde kullanıldığını açıkladı. Oktay, geçen yıl dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin, “Deprem hazırlığında kullanılacak” sözlerine karşın bu amaçla kullanılmayan 22 milyar liranın akıbetine ilişkin herhangi bir açıklamada bulunmadı.

PARALAR NERELERE AKTARILDI?

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay ile bakanların açıklamaları arasında çelişkilerin olduğunu ifade eden CHP’li Tanrıkulu, “Yaklaşık 11 milyon asgari ücretlinin maaşına denk olan 22 milyar liralık tutarın nerede olduğu bilinmiyor. Bu paraların nereye aktarıldığını açıklamaları gerekiyor” dedi.

Harcamalarda şeffaflığı sağlamanın iktidarın görevi olduğunu ifade eden Tanrıkulu, “Hoyrat harcamalarını sürdüren iktidar, hesap vermekten de uzak. Sorduğumuz sorulara düzgün yanıt alamıyoruz. Konu sadece bizi değil tüm ülke kamuoyunu yakından ilgilendiriyor. İmar barışı gelirlerinden açıklanmayan 22 milyar liranın ne olduğunu merak ediyoruz. İktidar ne için harcandığı ya da harcanıp harcanmadığını ayrıntılı olarak açıklamalıdır” diye konuştu.

YORUM EKLE