banner53

Murat Kurum: Devlet İmar Barışından 23,5 Milyar Lira Gelir Elde Etti!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, imar barışı kapsamında ruhsatsız veya ruhsat ve eklerine aykırılık olan yapıların sahipleri tarafında yapılan başvurular için şu ana kadar 3,6 milyon Yapı Kayıt Belgesi verildiğini ve devletin 23.5 milyar lira gelir elde ettiğini açıkladı.

Murat Kurum: Devlet İmar Barışından 23,5 Milyar Lira Gelir Elde Etti!

3,6 MİLYON YAPI KAYIT BELGESİ VERİLDİ

Sputniknews'te yer alan habere göre, CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer'in, 2018 yılında yapılan imar barışı düzenlemesinden yararlanan kişi sayısını ve yapı kayıt belgesi verilen kaçak yapıları sorduğu Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'dan yanıt geldi.

Bakan Kurum, imar barışı kapsamında 3,6 milyon yapı kayıt belgesi başvurusu yapıldığını ve toplamda 23 milyar 523 milyon 609 bin lira ödeme alındığını açıkladı.

DEVLETİN KASASINA 23,5 MİLYAR GİRDİ

Kurum, imar barışı kapsamında ruhsatsız veya ruhsat ve eklerine aykırı olarak yapıldığı başvuru sahipleri tarafından beyan edilen yapılar için 08 Haziran 2018 - 28 Temmuz 2019 tarihleri arasında toplamda 3.599.867 adet Yapı Kayıt Belgesi başvurusu yapıldığı bilgisini verdi. Kurum, toplamda 23.523.609.133 lira ödeme gerçekleştirildiğini açıkladı.

BİNALARA DEPREM TESTİ YAPILMADI

Kurum'dan gelen cevapta Gürer'in 'Bu binalardan deprem dayanıklılığı test edilen var mıdır?' sorusu işe şu şekilde yanıt buldu:

"Yapı Kayıt Belgesi başvuru sisteminde taşınmazların mülkiyet durumuna ilişkin ‘özel mülkiyet’ ve ‘Hazine mülkiyeti’ olarak iki seçenek bulunduğundan, afete maruz kalabilecek bölgelerde, orman arazisinde, kıyı, mera alanlarında, milli parklar, kültür ve tabiat varlıklarına ilişkin özel alanlarda ve dere yataklarında kalan yapılar için hangi alanda kaldığı belirtilmeksizin ‘Hazine mülkiyeti’ seçildiğinden belirtilen alanlardaki yapı kayıt belgesi başvurularının sayısına ilişkin sistemde istatistiki veri bulunmamaktadır."

BEKLENTİ 40 MİLYAR LİRAYDI

Başvurular 8 Haziran 2018’de başlamış, 31 Ekim 2018’de sonlandırılması planlanan uygulama cumhurbaşkanı kararıyla 31 Aralık 2018’e kadar uzatılmıştı.

Dönemin çevre ve şehircilik bakanı Mehmet Özhaseki uygulamada yaklaşık 40 milyar lira gelir beklendiğini açıklamıştı

Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2019, 07:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER