İmar Barışı Mera Alanlarını Kapsamıyor!

Son günlerde Karadeniz yaylalarına yapılan kaçak yapılarla gündeme gelen İmar Barışıyla ilgili Tarım ve Orman Bakanlığı valiliklere yapı kayıt belgesiyle ilgili önemli kararlar içeren yazı gönderdi. Yazıya göre, mera alanlarına verilen Yapı Kayıt Belgesi'nin geçersiz olduğu belirtildi.

İmar Barışı Mera Alanlarını Kapsamıyor!

Tarım ve Orman Bakanlığı valiliklere İmar Barışı İile ilgili uyarı niteliğinde bir yazı gödnerdi. Yazıda, mera alanlarına yapı kayıt belgesi verilmemesi, verilenlerin de mülkiyete hak teşkil etmeyeceği vurgulandı. Yazıdaki maddeler mer alanları içinde İmar Barışından yararlanan vatandaşlara soğuk duş etkisi yaptı. 

İMAR BARIŞI MERA ALANLARINI KAPSAMIYOR

Ortaya çıkan yeni bilgilere göre Mera alanlarının baştan beri imar barışından faydalanmadığı ifade edildi. Yazıda imar affının Özel Kanuna tabi olan yerleri baştan beri kapsamadığı sadece işlem yapılan ve idari para cezası uygulanan yerler için geçerli olduğu belirtildi.

Bu durum hakkında açıklamalarda bulunan Ortahisar Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürü Şenay Karakaş, "İmar Affı 3194 sayılı  kanunun geçici 16. maddesi olarak çıktı, Yani 3914 sayılı kanuna göre işlem yapılan ve idari para cezası uygulanan yerler için geçerli. Özel kanuna tabi olan yerleri zaten baştan beri kapsamıyordu. Bunlar nedir, Mera Kanunu, Orman Kanunu gönderilen yazı ve genelgelerle  İmar Barışını kapsamadığı kurumlara bildirmişlerdi'' diye konuştu. 

"VATANDAŞ FIRSATÇILIK YAPMAK İSTEDİ"

Karakaş, "Ama vatandaş bu bir fırsattır, sanki ruhsat izni verilmiş gibi değerlendirip kaçak olarak yapmaya devam ettiler. İmar Barışı da vatandaşın mükellefiyetinde yani tamamen vatandaşın bilgisi, kişisel iradesi ve beyanıyla yapılan işlem'' dedi.

Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2019, 05:32
YORUM EKLE