banner53

İmar Barışı Devlete de Yaradı!

Cumhurbaşkanlığı tarafından hazırlanan rapora göre, geçtiğimiz yıl 97 milyar lira olması planlanan genel bütçe vergi dışı gerçekleşmesi yüzde 40 artış göstererek 136,5 milyar liraya ulaştı. Yüksek artışa ise imar barışı uygulamasın etkili oldu. 

İmar Barışı Devlete de Yaradı!

İMAR BARIŞI GELİRLERİ DEVLETİN KASASINA

Milliyet'te yer alan habere göre, merkezi yönetim bütçe kanununda 65 milyar 780 milyon TL olarak planlanan kurumlar vergisi tahsilatı yıl sonunda 78 milyar 673 milyon TL oldu. Merkezi yönetim bütçe kanununda 146 milyar 524 milyon TL olarak öngörülen olan özel tüketim vergisi tahsilatı yıl sonunda 133 milyar 906 milyon TL ile hedefin yüzde 8,6 altında kaldı. 

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nın raporuna göre 2018 yılında merkezi bütçe gelirleri beklenenden yüzde 8 daha fazla oldu. Raporda bu durumun vergi gelirleri ile faiz, pay ve ceza tahsilatlarının tahmin edilenden yüksek olması olarak belirtildi.

Genel bütçe gelirlerinde vergi, ana kalemi oluştururken 2018 yılı için 599 milyar lira vergi geliri amaçlandığı, 621 milyar lira vergi gelirine ulaşıldığı raporda yer aldı: Raporda, “Vergi gelirlerindeki bu yüksek performansı başta kurumlar vergisi olmak üzere birçok vergi kalemi olumlu etkilemiştir. 2018’de kur ve ithalat kaynaklı ithalde alınan KDV ile ücret ve menkul sermaye iradı kaynaklı gelir vergisinde tahminin üzerinde artış yaşanmıştır. Ayrıca yeniden yapılandırma kanunları kapsamında beklentinin üzerinde tahsilatlar sağlanmıştır” ifadeleri kullanıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER