300 Bin Kamu Binası İmar Barışından Yararlandı

CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır'ın sorularını yanıtlayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ‘İmar Barışı’ ile yapı kayıt belgesi alan kamu kurumu taşınmazı sayısının 298 bin olduğunu açıkladı. Taşınmazlar arasında camiler de bulunuyor

ARŞİV
300 Bin Kamu Binası İmar Barışından Yararlandı

300 BİNE YAKIN KAMU BİNASI İMAR BARIŞINDAN YARARLANDI

Birgun'de yer alan habere göre, imar barışından 300 bine yakın kamu kurumu taşınmazının da yararlandığı, bu taşınmazlar arasında camilerin de bulunduğu ortaya çıktı. CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'a imar barışı kapsamında yapı kayıt belgesi alan ve yasal hale gelen kamu kurumu taşınmazlarının sayısını sordu. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Sındır'a yazılı olarak yanıt gönderdi. Bakan Kurum yanıtında, yapı kayıt belgesi alarak imar affından yararlanan kamu kurumu taşınmazının sayısının camiler dahil, 298 bin 124 olduğunu açıkladı.

BÜYÜK KISMI OKUL 

“Bu sayı beni çok ürküttü” diyen CHP Milletvekili Kamil Okyay Sındır yaptığı değerlendirmede şunları söyledi: “Bakanlığımızın verdiği yanıtta ticari maksatla kullanılmayan yapıları için camiler dâhil 298 bin 124 adet yapı kayıt belgesi düzenlendiği belirtilmiştir. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın internet sitesinden edindiğim bilgiye göre, ülkemizde 25 Temmuz itibariyle 84 bin 684 cami var. Kamu binalarının kayıtlarının tutulduğu Milli Emlak Müdürlüğü’nde Hazine’ye kayıtlı bina sayısının 200 bin 354 olduğunu görüyoruz. Bu ikisinin toplamından daha büyük bir rakamda yapı kayıt belgesi düzenlenmiş. Buradan şu anlaşılıyor: Bu kamu binalarının bir kısmı okul binaları, ekleme yapılmış binalar, Milli Eğitim’e bağlı yapılar, anaokulları için yapılmış ek binalar, derslik yapılmış binalar, spor veya daha başka bir ihtiyacı karşılamak için yapılmış ek yapılar ve kantin gibi binalar… Ruhsatsız okul alanı veya kamusal alan içerisinde çok sayıda ruhsatsız yapı var. Bu yapıların tespit edilip raporlandırılmış olması ve yıkım dayanıklılık testleri sonrasında güçlendirme gerekiyorsa güçlendirme projelerinin derhal hazırlanıp buna yönelik güçlendirilmesi ve depreme dayanıklı hale getirilmesi gerekmekte.”

YORUM EKLE