Yatırımcının Yeni Gözdesi 1+1!

Ekim 2017'de yürürlüğe giren yeni imar yönetmeliğiyle yapımı durdurulan stüdyo daireler artık tamamen tarih oluyor. Kira getirili yatırım yapmak isteyenler artık 1+1'e yöneldi.

Yatırımcının Yeni Gözdesi 1+1!

STÜDYO DAİRE YAPIMI YASAKLANDI

Stüdyo (1+0) olarak bilinen daireler tam anlamıyla tarih oluyor. 1 Ekim 2017'de yürürlüğe giren imar yönetmeliği ile stüdyo dairelerin yapımı yasaklanmıştı. Bu tarihten sonra inşa edilen binalarda stüdyo daire yapılmasına izin verilmedi. Kira getirisi nedeniyle yatırım amaçlı konut alanların tercih olan stüdyoların yapımı yasaklanınca son dairelere de ilgi oldukça arttı. Son 1 yılda piyasada bulunan stüdyo daire stoku tükenmek üzere.

ÇOK AZ SAYIDA STÜDYO DAİRE SATIŞTA

Emlak firmalarının elinde bir elin parmağını geçmeyecek sayıda daire kaldı. Konut üreticisi firmaların stüdyo daire stoklarına yönelik yaptığımız araştırmada, şu anda piyasada 2 bin adetten az stüdyo daire bulunduğunu gördük. Toplam konut stoku içinde bu rakam yok denecek kadar az. 

YASAK SONRASI FİYATLAR YÜKSELDİ

Stüdyo daireler yasaklanmadan önce, fiyatları artmaktan ziyade geriliyordu. REIDIN-GYODER'in 2016-2017 Ekim rakamlarına bakıldığında stüdyo dairelerin fiyatı 1 yılda yüzde 0.05 gerilemişti.  Ancak yeni imar yönetmeliğinin yürürlüğe girdiği tarih olan 1 Ekim 2017'den itibaren son daireleri almak isteyenler talep gösterince fiyatlar artışa geçti. 2017-2018 Ekim döneminde stüdyo daireler yüzde 3.78 değer kazandı. Talebi artınca stüdyolar getiride 1+1, 2+1 ve 3+1 konut tiplerine fark attı.

YATIRIMCI İÇİN STÜDYO DAİRELERİN YERİNİ 1+1'LER ALDI

Yeni imar yönetmeliği konutlarda en küçük dairenin 1+1 ve en az net 28.50 metrekare olmasını şart koştu. Son 1 yılda piyasadaki stüdyo dairelerin tükenmesi, kira getirisi için daire alanların talebinin 1+1 dairelere yönelmesini sağladı. Diğer daire tiplerine göre daha fazla değer kazanan, kiraya verilmesi daha kolay ve fiyatı daha uygun olan 1+1 daireler şu anda yatırımcıların gözdesi konumuna geldi.

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2018, 01:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER