TOKİ Konutlarına İstanbul'da Yoğun İlgi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, TOKİ'nin 50 bin konut projesiyle ilgili yaptığı açıklamada, "Arkadaşlardan aldığım bilgiye göre başvuru şu ana kadar 5 bini geçti'' dedi.

TOKİ Konutlarına İstanbul'da Yoğun İlgi

6.300 KONUT İÇİN İLK GÜN 5 BİN BAŞVURU GELDİ

TOKİ'nin 50 bin konutluk yeni sosyal projesine ilişkin soru üzerine açıklama yapan Bakan Kurum,  "Arkadaşlardan aldığım bilgiye göre başvuru şu ana kadar 5 bini geçti. Önemli bir kampanya. İstanbulumuzda 6 bin 300 konutun talebini toplayacağız. Her bütçeye, her kesime hitap edebilecek önemli bir proje bu. İlçeler de belli. Başakşehir, Kayabaşı, Hoşdere ve Ayazma mevkileri ile Tuzla ve Silivri'de 6 bin 300 konut, 5 farklı projeyle yapılacak" şeklinde konuştu.

19 NİSAN'A KADAR BAŞVURU YAPILMALI

50 bin sosyal konut için süreç dün başladı. 19 Nisan tarihine kadar başvuruları alınacak TOKİ sosyal konutları için kura çekilişi yapılacak.  İstanbul için 6 bin 300 konutluk proje üretecek TOKİ'nin konutları Tuzla, Başakşehir ve Silivri'de yer alacak. 2+1 sosyal konutlar için fiyatlar 116 bin liradan, 3+1 evler için ise 170 bin liradan başlayacak.

Türkiye'nin 67 ilinde inşa edilecek projeler için başvuru şartları belli oldu. 20 yıl vade ile satışı gerçekleştirilecek olan konutlar için taksit tutarları ise 2+1 için 388, 3+1 için ise 759 liradan başlıyor.

2+1 İÇİN 500, 3+1 İÇİN 1.000 LİRA ÖDENECEK

50 bin konut projesinde yar alan evler 2+1 ve 3+1 olarak dizayn edilecek. Başvurular, Halk Bankası ve Ziraat Bankası’nın yetkili şubelerinden alınacak.  2+1 konutların başvuru bedeli 500 lira, 3+1 konutların 1.000 lira olacak.

BAŞVURU İŞLEMİ SONRASI KURALAR ÇEKİLECEK

Başvuruları alınacak konutların ihalesi düzenlenecek satış fiyatlar açıklanacak. Başvuru sahipleri arasında TOKİ tarafından ilan edilecek tarihte ‘Hak Sahibi Belirleme’ kurası çekilecek. Satışa çıkan konutlar için kura çekilişi yapılması halinde kura yeri ve saati TOKİ’nin internet sayfasında açıklanacak.

İSTANBUL YAPILACAK KONUTLAR NEREDE?

İstanbul’da 5 projede toplam 6 bin 300 konut inşa edilecek. İstanbul’daki konutların yapılacağı bölegeler şu şekilde;

Tuzla Aydınlı
Başakşehir Ayazma
Silivri Alipaşa
Başakşehir Hoşdere
Başakşehir Kayabaşı

BAŞVURU ŞARTLARI

TC vatandaşı olmak,
2+1 konutlara başvuracakların projenin bulunduğu ilçede en az 1 yıl ikamet etmesi,
TOKİ’den daha önce konut satın almamış olmak ve TOKİ’den konut kredisi kullanmamış olmak,
Kendisine eşine ve velayeti altındaki çocuklara ait evi olmamak (Tarla, bağ, bahçe, köy evi ve işyeri hariç)
Aylık hane halkı gelirinin en fazla net 4 bin 500 lira, İstanbul’da ise en fazla net 4 bin 800 lira olması (3+1 konutlarda gelir şartı yok),
2+1 konutlara başvuranlarda 25, 3+1 konutlara başvuranlarda ise 18 yaşını tamamlamış olması şartları aranıyor,
Bir hane halkı adına tek başvuru yapılabilir. Kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocuklarının adına yalnızca bir başvuru yapılabilir.

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2019, 01:37
YORUM EKLE