'Sizi Çadırlarda Çok Bekletmeyeceğiz'

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Şu anda bütün tespitler yapıldı, arkadaşlarımız ortak bir çalışma gerçekleştiriyorlar. En yakın zamanda başlayacaktır. Sizi çok çadırlarda bekletmeyeceğiz"

'Sizi Çadırlarda Çok Bekletmeyeceğiz'

SÜLEYMAN SOYLU ACIPAYAM\'DA

Denizli'nin Acıpayam ilçesinde 2 gün önce sabah 09.34'te 5.5 büyüklüğünde meydana gelen ve birçok evin yıkılmasına neden olan depremin ardından sabah saatlerinde bölgeye gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu incelemelerde bulundu. İlk olarak depremin etkili olduğu ve 15 evin yıkılıp, 20 evin hasar gördüğü Ucarı Mahallesi'ne gelen Bakan Soylu, Kızılay ve AFAD ekiplerinin çalışmaları hakkında bilgiler aldı, vatandaşlara ikram edilen yiyecek ve içecekleri de yerinde inceledi. Ardından afet bölgesine geçen Soylu, evleri yıkılan vatandaşları ziyaret ederek geçmiş olsun dileğinde bulundu. 

453 ARTÇI YAŞANDI

Depremin büyüklüğüne işaret eden Bakan Soylu, "7 mahallede çok şiddetli hissedilen ama diğer alanlarda da ciddi bir şekilde etkisi olan bir deprem gerçekleşti. Onun akabinde de yaklaşık 453 artçı deprem oldu. Bu depremlerin 4.8 büyüklüğünde olanı da var. 6'sı da 4'ün üzerinde" dedi. 

155'İ AĞIR 355 HASARLI BİNA VAR

Deprem sonrası kamu kurum ve kuruluşların bölgede hasar tespitine hemen başladığını ifade eden Soylu, "155'i ağır, toplam 355 ev hasarlı. Diğerlerinde orta hasar ve az hasarlı. Hasar gerçekleşen evlerin yüzde 99'u kerpiç evler. 600'e yakın çadır dağıtıldı. Psikolojik olarak etkilendiği için vatandaşlarımız evlerine çok girmek istemiyorlar. Bu konuda bütün çadır talepleri de karşılandı. Mart ayındayız, havanın serinliği esas itibariyle göz önüne alınarak arkadaşlarımız bütün ihtiyaçları karşılamak için seferberler" diye konuştu. 

ÇADIRLARDA FAZLA BEKLETMEYECEĞİZ

Bakan Soylu, her afette gerçekleştirdikleri usulün Acıpayam'da da olacağına vurgu yaparak, evi yıkılan ve hasar gören vatandaşlara müjdeli haberi verdi. Soylu, "Bizim usulümüzü burada da devam ettireceğiz. Evinin bulunduğu alanda evini yaptırmak isteyenlere maddi yardımda bulunacağız. Diğer tarafta 'ben başka bir yerde istiyorum' diyen olursa ona yönelik de depremle ilgili konutlarımızı diğer noktalarda gerçekleştirdiğimiz gibi acilen gerçekleştireceğiz. Şu anda bütün tespitler yapıldı, arkadaşlarımız ortak bir çalışma gerçekleştiriyorlar. En yakın zamanda başlayacaktır. Sizi çok çadırlarda bekletmeyeceğiz" dedi. 

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2019, 00:51
YORUM EKLE