Patronlar Satış Rakamlarını Değerlendirdi

Gayrimenkul sektörünün patronları TÜİK'in açıkladığı şubat ayı konut satış rakamlarını değerlendirdi.

Patronlar Satış Rakamlarını Değerlendirdi

KONUT SATIŞLARI ŞUBAT'TA AZALDI

TÜİK, şubat ayı konut satış rakamlarına göre; Türkiye genelinde konut satışları 2019 Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 18,2 azalarak 78 bin 450 olurken, ipotekli konut satışları ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 68,2 azalış göstererek 8 bin 890 olarak açıklandı. Yabancılara yapılan konut satışları da bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 92,1 artarak 3 bin 321 oldu.

PATRONLAR KONUT SATIŞ İSTATİSTİKLERİ'Nİ DEĞERLENDİRDİ

Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt: Yabancı yatırımcı sektörün yüzünü güldürmeye devam ediyor.

"Yabancıya satış konusunda ocak ayı verilerine bakarak ‘yılın en iyi rakamları geldi’ demiştik, ancak şubat verilerine baktığımızda yabancıya konut satışlarının bir önceki yılın aynı ayına göre yükselmeye devam ettiğini ve yüzde 92,1 arttığını görüyoruz. Daha yıl başından yıl sonu için yeni rekorların sinyalini aldığımızı söyleyebiliriz. Irak, İran, Rusya başta olmak üzere Körfez ülkeleri Türkiye’ye güveniyor ve pazarı çok yakında takip ediyor. Özellikle oturmak için ev alan yabancılar bitmiş ya da bitmeye yakın konutları tercih ediyor. Bu gruba özellikle gurbetçi vatandaşları dahil olduğunu görüyoruz. Önümüzdeki dönem Türkiye’deki ailelerini ziyarete gelecek olan gurbetçi vatandaşlar, dövizde tuttukları birikimlerini Türkiye’den konut alarak değerlendireceklerini tahmin ediyoruz.”

Bahaş Holding CEO’su Abdüssamet Bahadır: Yabancı yatırımcı gayrimenkul sektörüne güveniyor.

"Şubat ayı verilerine baktığımızda; yabancılara yapılan konut satışlarının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 92,1 artarak 3 bin 321 adete ulaştığını görüyoruz. Bu rakamın her geçen ay bir önceki döneme göre daha da arttığını görüyoruz. Yabancılara yapılan konut satışlarında, Şubat 2019'da ilk sırayı bin 440 konut satışı ile İstanbul’un aldığını görüyoruz. İstanbul’u Antalya, Ankara, Bursa ve Yalova izliyor. Demek ki; yabacıların başta İstanbul olmak üzere Türk gayrimenkul sektörüne olan güveni her geçen gün artıyor. Gerek yabancı yatırımcı gerekse gurbetçiler birikimlerini değerlendirmek amacıyla dövizlerini bozdurarak gayrimenkule yatırıyorlar. Bu da gayrimenkul sektörün hala vazgeçilmez ve öncelikli yatırım aracı olduğunu bize gösteriyor. Konut kredi faizlerinin daha da düşmesiyle beraber önümüzdeki dönemde beklemedeki yerli yatırımcının da harekete geçeceğini ve yatırımını gayrimenkule kaydıracağını bekliyoruz.”

Kar Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Şenol Üçüncü: Faizler düşerse yerli yatırımcı birikimini konuta yatıracaktır.

"TÜİK Şubat ayı konut satış rakamlarına baktığımızda yabancıya satışta yine sevindirici rakamlar geldiğini görüyoruz. Yabancıya satış her geçen gün daha da artıyor. Burada gurbetçilerin etkisi oldukça fazla, yurtdışında yaşayan ancak Türkiye’den bir ev alma hayali olan gurbetçilerin harekete geçtiği bir dönemdeyiz. Yabancılara yapılan konut satışları ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 92,1 artış olduğunu görüyoruz, bu rekor denebilecek bir rakam. Başta Almanya olmak üzere Avrupa'da yaşayan diğer gurbetçilerimiz Türkiye'de konut sahibi olmak için dövizlerini bozdurarak şirketlerin kampanyalarından ve ödeme kolaylıklarından faydalanıyor. Yabancıya satışta yıl sonunda yeni rekorlara imza atılacağını düşünüyoruz. Burada faiz konusu önemli, faizlerde düşüş devam ederse yerli yatırımcı birikimini konuta yönlendirecektir. Böylece satış rakamları daha yukarılara taşınacaktır. 

İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık: Faizlerdeki düşüşle beraber daha güzel veriler alacağız.

"TÜİK Şubat ayı konut satış rakamları bize satışlarda düşüş olduğunu gösterse de fotoğrafın genelini okuduğumuzda olumlu bir tablodan söz edebiliriz. Şöyle ki; Türkiye genelinde konut satışları 2019 Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 18,2 oranında azalma gösterirken bu oran bir önceki ay yüzde 24,8 olarak açıklanmıştı. Aynı şekilde ipotekli konut satışları şubatta bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 68,2 oranında azalış gösterirken, bu oran geçtiğimiz ay yüzde 77,2 olmuştu. Tüm olumsuz şartlara rağmen gayrimenkul sektörü rakamlarının pozitife doğru gittiğini söyleyebiliriz. Önümüzdeki dönemde özellikle faizlerdeki düşüşün de devam etmesiyle beraber daha güzel veriler alacağımızı düşünüyoruz.

Atmaca Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Adem Atmaca: Yabancı yatırımcı talebi arttıkça yerli yatırımcı da kazanıyor.

Geçtiğimiz Ocak ayında yüzde 81.9’luk artışla yabancı yatırımcı oranında tarihte en yüksek Ocak satış rakamlarını yakalamıştık. Şubat’ta yüzde 92.1’lik artışla, hem geçtiğimiz yılın Şubat ayına hem de geçen aya oranla artış sağlamayı başardık. Buradan bakınca 2019 yılında artış trendinin artarak devam edeceğini söyleyebiliriz.

Yabancı yatırımcı oranındaki artış, iç talepte zaman zaman yaşanan durgunluğun panzehiri oluyor. Biz yatırımcılar açısından da yeni proje geliştirme, var olan projelerimizin sürdürülebilirliği açısından ciddi bir katkı sağlıyor.

Yabancı yatırımcı, gelişim potansiyeli olan lokasyonları tercih ediyor. Bahçeşehir’in gelişimine liderlik eden projelerimizin sunduğu prestij, yabancı yatırımcıyı cezbediyor. İstanbul’un çok hızlı bir gelişim potansiyeli bulunan Bahçeşehir, bu açıdan yabancıların markajında bulunuyor.  Projelerimizin sunduğu yüksek katma değer, onların talepleriyle eşdeğerli olarak artıyor. Artan talep projelerimizin değerini de yükseltiyor. Dolayısıyla yabancı yatırımcı talebi arttıkça yerli yatırımcı da kazanıyor.

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2019, 00:25
YORUM EKLE