Otopark Ücretini Plaka Ödeyecek

Plaka ile otoparkı ödeme, sesle gıda siparişi ya da uygulamadan otomatik ödeme gibi hizmetler Türkiye'de de faaliyete geçmeye başladı. Bursa plakanın otopark ücretini otomatik ödediği ilk pilot bölge oldu.

Otopark Ücretini Plaka Ödeyecek

OTOPARK ÜCRETİNİ PLAKA ÖDÜYOR

Bursa Büyükşehir Belediyesi İştiraki olan BURBAK Otopark ile işbirliğine gittiklerini belirten Mastercard Genel Müdürü Yiğit Çağlayan, "Akıllı Otopark Uygulaması kullanılmaya başlandı. BURBAK uygulaması üzerinden cep telefonu aracılığı ile plaka tanıma sistemi ile çalışıyor. Park eden her aracın girişi ve çıkışı resim çekilip okunarak sisteme kaydediliyor. Masterpass ile tahsil edilebilen ücret e-arşiv ve e-fatura olarak belgelendiriliyor. Otoparkı kullanan sürücüye plakası, park ettiği otopark, park ettiği tarih-saat ve ödediği tutar ile birlikte e-fatura linki gönderiliyor" dedi.

YENİ ÖDEME YÖNTEMLERİ HER YERDE 

Benzer bir uygulama için de Opet ile anlaşma sağlanmış. Opet Mobil Ödeme Sistemi'ne kayıt yaptıranlar kredi kartlarını sisteme tanımlayarak ekstra ödeme işlemine gerek duymadan araçtan çıkmadan devam edebiliyor. Çağlayan, "Biz API'lar ile dışarıya açık haldeyiz çünkü müşterinin olduğu yere gidilmek zorunda artık. Eskisi gibi müşteri bizim uygulamamızı yükselin lüksümüz yok. Biz görünmez olup altyapıyı sağlamayı hedefliyoruz. Migros ile de Migros Hemen uygulaması için anlaştık. Kapıda ödeme de bitecek" dedi.

SESLİ ÖDEME DE DEVREYE GİRİYOR

Bazı bankaların android ve iOS için geliştirdikleri uygulamanın bir benzerini yaptıklarını belirten Çağlayan, "Sesle ödeme için bir uygulama geliştirdik. Şu anda ABD ve İngiltere'de kullanımda. İlk etapta Android telefonlar için geçerli olacak. ABD'de çok tuttu. Üç kişiden biri kullanıyor. 2022 yılında sesli alışverişin 40 milyar doları bulacağı öngörülüyor. Yakında Türkiye'de de ev asistanları, kulaklıklar ve cepteki asistanlar ile ödeme çözümü sunacağız" dedi.

SABAH

Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2019, 01:04
YORUM EKLE