Ölümlü İş Kazaları Yüzde 37 Azaldı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Selçuk, "Yürüttüğümüz çalışmalar neticesinde de inşaat sektöründe son 15 yılda ölümlü iş kazalarında yüzde 37 oranında iyileştirme gerçekleştirdik."

Ölümlü İş Kazaları Yüzde 37 Azaldı

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ İÇİN FARKINDALIK

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığında düzenlenen imza töreninde konuşan Zehra Zümrüt Selçuk, "Bugün burada imzalayacağımız protokol ile ülkemiz üzerinde hassasiyetle durulması gereken mühim bir mesele iş sağlığı ve güvenliği konusunda farkındalık oluşturmak istiyoruz. Bu vesileyle de hayati bir konuya dikkat çekmiş bulunmaktayız" ifadelerini kullandı.

AMACIMIZ ÇALIŞAN İÇİN İŞYERİNİ GÜVENLİ HALE GETİRMEK

Çalışma hayatının içerisinde farklı bileşenleri barındıran bir kavram olduğunu söyleyen Selçuk, "İş hayatı gibi istihdam gibi işgücü ve Sosyal güvenlik gibi temel faktörler etrafında şekillense de bizim asıl amacımız çalışanın güvenliği ve huzurlu bir ortamda çalışmasını sağlamak. Maalesef iş kazaları ve meslek hastalıkları dünyada her yıl milyonlarca çalışanımızın ya hayatına mal oluyor ya da sağlıklarını veya yaşam standartlarını olumsuz etkilemekte. Milyonlarla ifade edilen rakamlar iş sağlığı ve güvenliği konusunun sadece ulusal değil aynı zamanda küresel bir mesele olduğunu da ortaya koymakta. Hedefimiz bu küresel sorunu Türkiye'de en asgari düzeye indirmek tek bir çalışanımızın dahi mesleği sebebiyle hayatını kaybetmediği bir çalışma hayatına kavuşabilmek. Biz biliyoruz ki çalışanlar için güvenlik lüks değil bir hak, işverenler içinde güvenli bir çalışma ortamı sağlamakta bir lütuf değil zorunluluk aslında. Bizde hükümet olarak her alanda olduğu gibi iş sağlığı ve güvenliği meselesinde de yaratılmışların en şereflisi olan insanı çalışmalarımızın odak noktası haline getiriyoruz" şeklinde konuştu.

ÖLÜMLÜ İŞ KAZALARI YÜZDE 37 AZALDI

2012 yılında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın desteğiyle hayata geçirilen iş sağlığı ve güvenliği kanunun Türkiye adına önemli bir dönüm noktası olduğunu kaydeden Bakan Selçuk, Bakanlık olarak da iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin gerçekleştirmesinde hem çalışanların hem işverenlerin her daim yanında olduklarını vurguladı.

İŞ GÜVENLİĞİNİ SAĞLAYAN PATRONA DEVLET DESTEĞİ

10'dan az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli işletmelerde iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinde kullanılmak üzere maddi olarak devlet desteği sunduklarını bildiren Selçuk, "2019 yılında tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde çalışan başına yaklaşık 36 lira, çok tehlikeli sınıfta yer alanlara ise yaklaşık 41 lira destek vermekteyiz. Çok tehlikeli sınıfta yer alan orta ve büyük ölçekli işletmelerimize de iş sağlığı ve güvenliği açısından önemli bir teşvik uygulamasını da geçtiğimiz hafta başlattık. Bu işyerlerinde 3 yıl içinde ölümlü veya sürekli iş görememezlikle sorunlu sonuçlanan iş kazası meydana gelmezse işsizlik sigortası işveren payı 3 yıl süreyle yüzde 50 indirimli olarak alınacak. 

Bu büyük bir dönem noktası oldu bizim için işverenlerimiz ve çalışanlarımız için. Bunun yanında inşaat maden tarım tekstil mobilya maden tekstil gıda kimya sektörlerine yönelik de iş sağlığı ve güvenliğinin geliştirilmesi ve iyileştirilmesi kapsamında birçok araştırma ve geliştirme projeleri yürütmekteyiz. Yürüttüğümüz çalışmalar neticesinde de inşaat sektöründe son 15 yılda ölümlü iş kazalarında yüzde 37 oranında iyileştirme gerçekleştirdik. Bunu yeterli görmüyoruz. Daha da azalmasını umut ediyoruz bu yönde çalışmalar gerçekleştiriyoruz."

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2019, 02:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER