Konut Stoğunu Eritmek İçin 315 Milyar Lira Kredi Gerekli

Bilgi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Cem Başlevent sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, 2,1 milyon konut stoğunu eritmek için (ortalama 150 bin liradan) 315 milyar TL kredi verilmeli yorumunu yaptı.

Konut Stoğunu Eritmek İçin 315 Milyar Lira Kredi Gerekli

Son günlerin önemli gelişmelerinden konutta kdv indirimi ve tapu harçlarında yapılan indirimlerin akabinde, uzun süredir bir puanın üzerinde seyreden ve sürekli yükseliş kaydeden konut kredi faizlerinin aşağıya çekilmesi ve konut piyasasına hareket kazandırılması hedefleniyor. Ziraat Bankası eliyle 0,99 faiz oranı ile verilecek olan kredi sayesinde, ipotekli kredilerdeki kayıp giderilerek konutta genel olarak yaşanan satış kaybı pozitif yöne çevrilmeye çalışılacak.

Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Gökhan Taş‘ın konuya dair yayınladığı bültende, 5 yılda biriken 2 milyon 130 bin konut stoğunu eriteceğini belirtmişti.

Stok eritmek için gereken kredi 315 milyar lira

Bilgi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Cem Başlevent, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla konuya farklı bir bakış getiriyor. Başlevent, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “2,1 milyon konut stoğunu eritmek için (ortalama 150 bin liradan) 315 milyar TL kredi vermek gerek. (Mevcut konut kredisi stoğumuz 200 milyar TL.) Bankaların bu kadar parayı nereden bulacağı da ayrı mesele.” yorumunda bulundu.

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2018, 06:07
YORUM EKLE