Konut Kredisinde Masraflara Dikkat!

Ev hayallerinizi gerçekleştirmek için en kolay çözüm bankaların sunduğu konut kredileri. Ancak konut kredisiyle ev almak isteyenleri bekleyen birtakım masraflar var.

Konut Kredisinde Masraflara Dikkat!

Tüm bu masraflar alacağınız kredinin toplam tutarını etkiliyor aslında. Bu nedenle kredinize dahil olacak masrafların size maliyetinin ne kadar olacağını öğrenebilmek için konut kredisi araştırmanız sırasında kredinin faiz oranından ziyade yıllık maliyet oranına dikkat etmenizde fayda var.

Dosya masrafı

Dosya masrafı, adından da anlaşılacağı üzere dosyalama masrafları için tüketiciden alınan bir masraf kalemi. Bu masraf, alınan kredinin en fazla binde 5’i oranında olabilir. Bazı durumlarda tüketiciler verdikleri bu dosya masrafının iadesini alabiliyorlar.

Ekspertiz masrafı

Konut kredisi kullanırken evin tamamı için kredi kullanılamıyor. Evin değerinin en fazla %80’ine kadar kredi kullanılabiliyor. Bunun için almak istediğiniz eve bankanın belirlediği bağımsız bir eksper gelerek evin değerini belirler ve kredi bu değer üzerinden oranlanarak verilir. Konut kredisi ile alınacak evin gerçek değerini belirlemek için bankalar, SPK lisanslı kuruluşlarla çalışır ve ekspertiz ücreti tüketiciden alınır.

Sigorta masrafı

Konut kredisi kullanırken banka bizden hayat sigortası, ferdi kaza sigortası talep edebilir hatta zorunlu tutabilir. Fakat bu sigortalar kesinlikle zorunlu değil. İsteğe bağlı olarak yaptırabilirsiniz. Ev alırken yaptırmanızın zorunlu olduğu tek sigorta DASK yani deprem sigortası. Eğer tüketici, belgelerini bankaya ibraz edebiliyorsa dışarıdan da herhangi bir kurumda DASK yaptırabilir.

Tapu harcı

Taşınmaz alım satımlarında vatandaştan tahsil edilen tutara tapu harcı denir. Tapu harcı, konutun satın alma bedelinin binde yirmisi olarak hesaplanır ancak Bakanlar Kurulu’nun aldığı karar doğrultusunda 31 Ekim 2018’e kadar binde 15 oranında uygulanacak. Tapu harcını hem alıcı hem de satıcı öder.

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2018, 10:14
YORUM EKLE