Konut Hesabı Nedir?

Devlet, konut sahibi olmak isteyen vatandaşlara konut hesabı ile katkı payı yardımı yapıyor. Peki konut hesabı için başvuru şartları neler ve devletin katkısı ne kadar?

Konut Hesabı Nedir?

KONUT HESABI KATKISINDAN YARARLANMA ŞARTLARI

Türk vatandaşı olmak

Kendi adına kayıtlı konut sahibi olmaması

Konut edinim tarihine kadar asgari üç yıl boyunca 6. maddede yer alan hususlara uygun olarak konut hesabına düzenli ödeme yapmış olması,

Devlet katkısı almak için başvurduğu konut dışında 7.4.2015 tarihinden itibaren tamamı kendi adına kayıtlı kat mülkiyetli, kat irtifaklı veya müstakil tapulu konut nitelikli başka bir taşınmaz mal edinmemiş olması,

Konut edinim tarihini müteakip altı ay içerisinde gerekli belgeler ile konut hesabının bulunduğu bankaya başvurması, gerekir. 

Bu şartları taşıyan herkes Devlet katkısı almaya hak kazanır.

KONUT HESABINA NE KADAR ÖDEME YAPILIR?

Konut Hesabı için alt limit 250 lira, üst limit 2 bin 500 liradır. Katılımcı Konut hesabının açılış tarihinde, bir defaya mahsus olmak üzere, hesabına üst sınırı aşan bir tutar yatırabilir. Bu tutar 30 bin lirayı geçemez.

Bu rakam her yıl Maliye Bakanlığının belirlediği Yeniden Değerleme Oranı kadar artırılır.

KATKI PAYI NE ZAMAN ALINIR?

Katılımcı: Konut satın aldığı tarihten itibaren 6 ay içerisinde bankaya müracaat eder.

Banka: Ay içerisinde yapılan devlet katkısı ödeme başvurularını takip eden ayın ilk 10 iş günü içerisinde Bakanlığa iletir.                

Bakanlık: Bankalar tarafından gönderilen belgelerin tarafına ulaşmasını takip eden 10 iş günü içerisinde, ilgili bilgi ve belgeleri kontrol eder ve Devlet katkısı ödemesinin hesabın bulunduğu bankaya aktarılmasını sağlar.

Banka: Aynı gün hesap sahiplerine ödemesini yapar.

NE KADAR KATKI PAYI VERİLECEK?

Devlet katkısı ödemesi konut satın alma tarihindeki birikim tutarının yüzde 20’sini ve azami 15 bin lirayı geçemez.

Devlet katkısı, düzenli ödeme süresi 36 ila 47 ay olanlar için, konut hesabındaki birikim tutarının yüzde 15’idir. Ancak, ödenecek tutar 13 bin lirayı geçemez.

Devlet katkısı, düzenli ödeme süresi 48 ila 59 ay olanlar için, konut hesabındaki birikim tutarının yüzde 18’idir. Ancak, ödenecek tutar 14 bin lirayı  geçemez.

Devlet katkısı, düzenli ödeme süresi 60 ay ve üzeri olanlar için, konut hesabındaki birikim tutarının yüzde 20’sidir. Ancak, ödenecek tutar 15 bin lirayı geçemez.

Belirtilen tutarlar her yıl yeniden değerleme oranında artırılmaktadır.

MİLLİYET

Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2019, 01:25
YORUM EKLE