Kongre Merkezlerine İhtiyacımız Var

Kongre Merkezlerine İhtiyacımız Var

Kongre Merkezlerine İhtiyacımız Var

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan 3.Havaalanının hizmete girmesinin ardından, AtatürkHavaalanı’nın, İstanbul’a nefes aldıracak bir alan olarak düzenleneceğinibelirtti. Alanın konut yada AVM olmayacağını, fuar alanı olarak düşünüldüğünübelirtti.

 

Konuyailişkin değerlendirmelerde bulunan Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı2009 yılındaki Çevre Düzeni Planı ile,Basın Ekspress hattı üzerinde MİA imarı ile birçok proje ve otel yapıldı,yapılıyor. Atatürk havaalanın boşalması ile doğabilecek boşluklar içinönceden planlamalar başlamalı. Bu alan gerçek bir kentsel dönüşüm projesi ileemlak piyasalarını tetikleyecek, hem yatırımcıları hem de turistleri çekebilecek mega projelere ev sahipliği yapmalı” dedi.

 

Uluslararası Kongre Merkezi Olmalı

 

AtatürkHavaalanın yerinin büyük bir kongre merkezleri olarak değerlendirebileceğinibelirten Özelmacıklı “Kongre turizmi yıl geneline yayılan, otellerin doluluğunuolumlu derecede etkileyen,  yan sektörlerile şehrin tümünü etkileyen, yüksek yatırıma ihtiyaç duymaktadır. Her yılyaklaşık %10 artan uluslararası kongre sayısındaki Avrupa’daki büyük potansiyelTürkiye’ye çekilebilir. Bu 3. Havaalanının da aynı zamanda verimliliğiniartıracaktır.”

 

Salonlarımızdaki Kapasite Yetersiz

 

AltınEmlak Genel Müdürü “Mevcut kongresalonlarımız ve kapasiteleri Dünya’daki benzerlerinin çok altında. 2016yılı kongre istatistik raporuna göre İstanbul sadece 62 kongre ile Dünya’da 39. Sırada yer alıyor. Sahipolduğumuz ulaşılabilirlik, konaklama olanaklarımız, tarihi ve kültüreldeğerlerimiz ile bu potansiyeli ülkemize çekebiliriz” dedi.

 

Konaklama Kapasitemiz Artıyor

Özelmacıklı“İstanbul’da Kültür ve Turizm Bakanlığından alınmış işletme belgesi bulunan 536 tesiste 107.267 yatak kapasitesi var. Yatırım belgesi almış ve inşası devam eden 55.469 yatak kapasitesine sahip 188 tesis var. Konaklama kapasitemiz artıyor lakin bunu doldurmamız gerekiyor. İstanbul’a bu yılın ilk 6 ayında 206 ülkeden, 4.385.153 yabancı ziyaretçi geldi ve 3.480.197’si de Atatürk Havaalanı nı kullandı. Bu sayılar kongreler ile artmalı” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2017, 12:34
YORUM EKLE