Kira Beyanı için Son Gün!

Ev işyeri sahibi olanlar için 1 ocak-31 Aralık 2018 tarihleri arasında elde ettikleri gelir için beyanname verme süresi 25 Mart’ta bitiyor.

Kira Beyanı için Son Gün!

KİRA BEYANI İÇİN BUGÜN SON GÜN

Mükellefler, pazartesi günü saat 23.59’a kadar gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesinden (www.gib.gov.tr) ‘Hazır beyan Sistemi’ne girerek hazırlanmış beyanları onaylayarak hızlı ve kolay bir şekilde beyanname verme hakkına sahipler. 

BEYANNAME VERMEYENE CEZA VAR

Kira gelirlerini beyan etmeyenlere, eksik ve yanlış beyan verenlere usulsüzlük ve vergi ziyaı cezası uygulanacak. ‘ben kirayı elden alıyorum’, ‘sözleşme yapmadım’, ‘kimse tespit edemez’ demeyin. evini veya iş yerini kiralayanların ne kadar gelir elde ettiği, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca tapu, elektrik, doğal gaz, su abonelikleri ile banka, Ptt, sigorta gibi kurumlardan alınan bilgiler doğrultusunda kolayca tespit edilebiliyor.

ZAMANINDA BİLDİRMEYEN İNDİRİMDEN YARARLANAMIYOR

Kira gelirlerini süre bitimine kadar beyan etmeyenler veya eksik beyan edenler 4.400 liralık istisna tutarlardan da yararlanamıyor. Beyanname verdikten sonra tahakkuk eden yani bildirilen verginin tamamının peşin veya iki taksitten ilkinin bu ayın sonuna kadar anlaşmalı bankalara, PTT şubelerine veya gib.gov.tr üzerinden ödenmesi gerekiyor. 

 İNDİRİMLER

Kiraya verdiğiniz konutu, son 5 yıl içinde satın aldıysanız ‘gerçek gider’le, evin satın alma bedelinin yüzde 5’ini kira gelirinizden düşebilirsiniz. Yüzde 5 indirim, bir ev için geçerli oluyor. İşyerleri yüzde 5 gider indiriminden yararlanamaz. 

Anne, baba, büyükanne, büyükbaba, kardeş, çocuk ve torunların kullanımına tahsis edilen konut için emsal kira bedeli ödenmiyor. Kaynana bu sayılanların dışında tutuluyor. Amca, dayı, hala, teyze gibi kişiler evde bedelsiz oturursa vergi ödeniyor. Keza arkadaşlar da kira bedeli ödemek zorunda.

İKİ YÖNTEMDEN BİRİ SEÇİLECEK

‘Götürü gider’ ve ‘gerçek gider’ olmak üzere 2 yöntemden biri seçilecek. Götürü gider hiçbir masrafınız olmasa bile kazançtan direkt yüzde 15 indirim yapmanızı sağlıyor. Bu yöntemi seçenler 2 yıl boyunca aynı yöntemi tercih ediyor. Gerçek giderde ise giderleriniz varsa vergi ödemesi bile çıkmayabilir.

KREDİ ÖDEYENLER

Kiraya verdiğiniz evi, banka kredisi kullanarak satın aldıysanız, ‘ödediğiniz faizleri’, kira gelirinizden düşebilirsiniz. Bankaya yapılan ödemelerin toplamını değil, o ödemelerin içinde yer alan ‘faizleri’ gelirden indirebilirsiniz.

KİRADA OTURANLAR

Evini kiraya veren, kendisi de kirada oturuyorsa, ‘gerçek gider’ yöntemini seçip, ödediği kirayı elde ettiği kiradan düşürerek ciddi bir indirim sağlayabilir.

Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2019, 01:50
YORUM EKLE