banner53

Kentsel Dönüşümde Yeni Model!

Kentsel dönüşümde devlet destekli kredili sistem ‘Kendin Yık Kendin Yap’ ile evlerin metrekaresi aynı kalıyor. Mimar Şen “200 bin TL masrafla 1 milyonluk eski evin yenisi 3 milyon ediyor” dedi.

Kentsel Dönüşümde Yeni Model!

Kentsel dönüşümde yaşanan gecikmeler nedeniyle de jeoloji uzmanlarına göre bir yandan Marmara Bölgesi’nde başta İstanbul’u etkileyecek depremin ayak sesleri yaklaşırken  öte yandan da Türkiye ekonomisi zarar ediyor. 

Vatandaşların devletten yada müteahhitlerden kentsel dönüşüm için atak beklemek yerine kendilerinin de harekete geçebileceğini ifade eden Kentsel Dönüşüm Uzmanı Mimar Nihat Şen, ‘Kendin Yık Kendin Yap’ adını verdikleri banka kredili modelini anlattı. 

6306 sayılı yasanın vatandaşlara evlerini yıkıp yeniden yapması için birçok maddi avantaj sağladığını ifade eden Şen, hak sahiplerinin bu imkanlardan haberdar olmadığını söyledi. Arsa paylaşımı sonrasında hak sahiplerinin evlerinin en az yüzde 30’unu kaybettiğini anlatan Şen, Kendin Yık Kendin Yap modelinde ise bir evin aynı metrekaresi ile dönüştüğünü ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2018, 09:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER