Kentsel Dönüşümde Kira ve Faiz Desteği

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, kentsel dönüşüme ilişkin, "Bu projeleri yaparken de 4 milyar lira kira desteği vereceğiz, faiz desteği vereceğiz." dedi

Kentsel Dönüşümde Kira ve Faiz Desteği

TOKİ'DEN 240 AY VADE İMKANI

Bu projenin 67 ili ilgilendirdiğini anlatan Kurum, "240 aya varan vadelerimiz var. Bu sosyal konutlarımızdan Çanakkale'mizde de İntepe bölgesine inşa ediyoruz ve 583 lira taksitle bu konutlardan vatandaşlarımız alabiliyor. Tabii vatandaşlarımız uygun ödeme seçenekleriyle, devlet güvencesiyle sağlam, yatay mimari anlayışıyla, mahalle kültürü anlayışıyla uygun konutlarına sahip olacak." ifadelerini kullandı.

BAŞVURU SAYISI 200 BİNİ AŞTI

Projeyi 81 ile yaymak istediklerine değinen Kurum, "Yatay mimariyi, o bizim mahalle kültürü anlayışımızı, içinde yeşil alanların, sosyal donatıların olduğu o şehirleşme anlayışını tüm illerimize yapmak istiyoruz. Çünkü biz istiyoruz ki o mahalle anlayışı devam etsin, gelecek nesillere aktarılsın." değerlendirmesinde bulundu.

TOKİ'DEN ERKEN ÖDEYENE YÜZDE 22 İNDİRİM

Bakan Kurum, TOKİ'nin 21 Mart'ta başlayacak yüzde 22 indirim kampanyasının 210 bin vatandaşı ilgilendirdiğini anlattı.

Kampanyanın 19 Nisan'da sona ereceğini dile getiren Kurum, "Biz sadece inşaat yapmıyoruz. Çevremizi, doğamızı da koruyacak birçok proje geliştiriyoruz. Bizim önceliğimiz gelecek nesillere, çocuklarımıza, gençlerimize, kadınlarımıza mutlu, huzurlu, o millet bahçelerinde, parklarda, meydanlarda oynayabilecekleri alanları inşa etmek. Bu yüzden 81 ilimizde millet bahçesi projelendiriyoruz. Hamdolsun artık illerimizin de dışında ilçelerimize kadar indik. İlçelerimize dahi bu bahçeleri yapıyoruz. Bir kısmının açılışını yaptık, bir kısmının da projelendirme sürecini yapıyoruz."

YEŞİL ALANLARIMIZ YETERSİZ

Kurum, şu an Çanakkale'de kişi başı yeşil alan miktarının 2 metrekare olduğunu belirterek, "Bunun çok düşük bir seviye olduğunu vurgulayan Kurum, "Biz, 2023 yılı çerçevesinde tüm Türkiye'de kişi başı yeşil alan miktarını 15 metrekarelere çıkarmak istiyoruz ve bu çerçevede çalışıyoruz. Büyük metropollerimizde, Ankara'da 7-8 metrekare, yine İstanbul'da 7-8 metrekare ama Çanakkale gibi böyle sit alanlarının olduğu, doğal güzelliklerin olduğu bir alanda kişi başı yeşil alanın 2 metrekare olması da biraz düşündürücü ve üzücü." diye konuştu.

Millet bahçesinde park, meydan, kültür merkezi, yürüyüş ve spor alanlarının, çocuklar ve gençlerin mutlu, huzurlu vakit geçirebileceği yerlerin bulunacağına işaret eden Kurum, bunların inşaatını TOKİ ile yapmak istediklerini ifade etti.

TERÖR KADAR ÖNEMLİ

Kurum, Türkiye'nin bugüne kadar depremlerde 82 bin canını yitirdiğine dikkati çekerek,"En son Kartal'da, 5 gün ben o göçüğün yanındaydım. Orada 21 canımız gitti ve en son oradan çıkardığımız bir cenaze de çocuğu kucağındaydı ve öyle göçük altında kalmış. Çocuğunu koruyabilmek için üstüne kapaklanmış ve ikisini beraber aldık. Orada tabii herkes üzüldü, tüm Türkiye üzüldü ama artık şunu istiyoruz, bu kentsel dönüşümle alakalı, deprem dönüşümüyle alakalı bizim bunu acil şekilde dönüştürmemiz lazım. Bu, deprem riski taşıyan, gerçekten yıkılma tehlikesi olan binaları hızlı şekilde dönüşüme uğratmak zorundayız. Bu çerçevede de 81 il valiliğimize bir genelge yolladık. Aynı genelgeyi Çanakkale'ye de yolladık. Çanakkale'de bu genelge kapsamında biz o riskli alanları tespit etmek suretiyle hızlı şekilde dönüşümünü yapmak istiyoruz. Bu bizim en önemli gündem maddemiz. İnanın terör kadar önemli. İstiyoruz ki başka annemiz ağlamasın, başka ocaklara ateş düşmesin. O yüzden burada el birliği içinde hep birlikte bu kentsel dönüşümü yönetmek zorundayız."

Türkiye'deki konutları depreme ve afet riskine karşı dayanıklı hale getirmeleri gerektiğini söyleyen Kurum, bugüne kadar 590 bin konutun kentsel dönüşümle rehabilitasyonunun yapıldığını dile getirdi.

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE DESTEK DEVLETTEN

Bakan Kurum, "Bu projeleri yaparken de 4 milyar lira kira desteği vereceğiz, faiz desteği vereceğiz ve yapıma ilişkin de biz kredi de verebiliyoruz İller Bankası kanalıyla. Bu işlerin hepsini bu alanda yapabiliriz. Siz derseniz ki 'Arkadaş bizim alanımızı rezerve alan, riskli alan ilan et, planımızı yap. Bu söylediğiniz şekilde biz kendimiz yapalım.' Buyurun yapın. 'Biz müteahhit bulamıyoruz, bugün gelmiyor, yapamıyoruz, siz gelin Emlak Konut'la yapın, siz gelin İller Bankası'yla yapın, bize yapım sürecinde destek olun', ona da varız. 'Yok efendim biz yapacağız, sadece kira veriyoruz, kira verin' ona da varız. Yani bu alanda dönüşümle ilgili her türlü yanınızdayız, destekçiniziz. İnşallah 1 Nisan'da başlayıp üç sene içinde de bu konutları bitirmek ve size sağlam konutlarınızı vermek istiyoruz." 

Bu işi herkesin rızasını alarak yapmak istediklerini vurgulayan Kurum, rıza alma konusunu önemsediklerini bildirdi.

Hem devlet hem de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak vatandaşın mağdur olmaması, deprem riski altında yaşamaması için birçok düzenleme yaptıklarına değinen Kurum, "Belediyelerimize destek oluyoruz. Ayrıca gidip o sahada kentsel dönüşümün bir kısmını kendi başkanlıklarımız, genel müdürlüklerimiz eliyle yapıyoruz. O yüzden burada da her türlü desteği veririz. Bu süreçte yapacaklarımızı da inşallah hızlı bir şekilde yapar ve sizin cebinizden hiçbir kuruş almadan evlerinizi size teslim ederiz." şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2019, 23:14
YORUM EKLE