Kentsel Dönüşümde İşin Başındayız

Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen, kentsel dönüşümle ilgili yaptığı açıklamada "Biz daha işin başındayız" sözlerini kullandı.

Kentsel Dönüşümde İşin Başındayız

İSTANBUL'DA TESPİTİ YAPILAN 66 BİN RİSKLİ BİNA VAR

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen, 2012'de yürürlüğe giren Afet Riski Altındaki Alanların  Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun'la kentsel dönüşüm kapsamında riskli yapıların  tanımı yapılarak bunların tespitinin nasıl olacağının belirlendiğini, bunun için  de binin üzerinde kuruluşa lisans verildiğini söyledi. 

325 BİN KİŞİ DÖNÜŞÜM İÇİN BAŞVURDU

Yasanın yürürlüğe girmesinden itibaren İstanbul'da yaklaşık 66 bin binanın risk yapı tespitinin tamamlandığını dile getiren Gürgen, "Bunun içinde 325 bine yakın bağımsız bölüm var. 2012'den bu yana 325 bin hane halkı kendi binasını dönüştürmek üzere lisanslı kuruluşlara müracaat  edip tespitlerini yaptırdı ve bu binalar şu anda yıkım süreci içerisinde. 325 bin aslında normal ölçekte büyük bir rakam. Yaklaşık 1 milyon 250 bin nüfusa karşılık  gelebilecek bir rakam. Anadolu kenti büyüklüğündeki bir yerin İstanbul'da bu  kanun çerçevesinde kendi kendine dönüştüğünü görebiliyoruz. İstanbul'daki nüfusu, bina sayısı ve yapı stokunu düşündüğümüzde aslında daha katedecek çok yolumuz  var.

İSTANBUL'UN YÜZDE 10'U KENTSEL DÖNÜŞÜME GİRMİŞ

Genel olarak baktığımızda İstanbul'un yüzde 10'a yakınının kentsel  dönüşüme girdiğini görüyoruz. Sadece 2012'den bu yana dönüşüm projeleri yok.  Belediye kanunları, imar planlarıyla da birçok dönüşüm projesi var. Hem  belediyeler eliyle hem bakanlık marifetiyle hem de vatandaşın kendisinin teşviklerle dönüştürdüğü projelerle biz daha işin başındayız."

EYÜPSULTAN'DA KENTSEL DÖNÜŞÜM İLK SIRADA

Vedad Gürgen, en son Kartal'da yaşanan olayla binaların güçlü  olmadığının görüldüğünü belirterek, binaların yıpranması, demirlerin korozyona  uğraması, yapım tekniklerinin yetersiz kalması ve uygun yapılmaması ile yalıtım  açısından korunmamasının ciddi bir risk unsuru olduğunu vurguladı.

Bireysel dönüşümlerin yanında belediyelerle ortak yürütülen  çalışmalarla kentsel dönüşüm projelerinin yapıldığını dile getiren Gürgen, "Hızlı  bir dönüşüm süreci içerisindeyiz ama yeterli değil. Bunu daha da hızlandırmak  istiyoruz. Bir an önce Türkiye'de özellikle İstanbul'da bu dönüşüm sürecini  tamamlamak, insanları afet risklerinden uzak tutmak istiyoruz." dedi.

İstanbul'da kentsel dönüşümün yapıldığı ilçelerin başında  Eyüpsultan'ın öne çıktığını, yine Kartal'da, Pendik'te de yoğun olarak çalışmalar  gerçekleştirildiğini, Küçükçekmece'de de bireysel kentsel dönüşümün çok fazla  olduğunu anlatan Gürgen, her ilçede dönüşüm projelerinin devam ettiğini  vurguladı.

HERKES METREKARE HESABI YAPIYOR

Gürgen, Kartal'daki acı olayların tekrar yaşamaması için bu tür  binalardan kurtulmak gerektiğine işaret ederek, "Şu anda insanların ekonomik kaygıların ötesinde, evlerinin,  binalarının sağlamlığı, kendilerinin ve çocuklarının can güvenliğini düşünmeleri  gereken bir zamandayız. 'Bizim dairemiz küçülüyor, borçlanmak zorunda kalıyoruz,  imar artışı bekliyoruz, bu yüzden dönüşüme girmiyoruz.' diyenleri tekrar tekrar  uyarıyoruz. Ekonomik külfete katlanmak gerekecekse ne olur herkes katlansın." 

EKONOMİK KAYGILARI BİR TARAFA BIRAKIN

"Şu anda bakanlıkça destekli kira yardımı var. Kendi dönüşümünü yapanlara faiz  destekli kredi kullandırtabiliyoruz. Harçlardan, döner sermaye ve noter  ücretlerinden muaf oluyorlar. Bu teşviklerden de yararlanarak gerekiyorsa  bedeline de katlanmak suretiyle binalarını kentsel dönüşüme soksunlar. Herkes  oturup metrekare hesabı yapıyor. Artık bu metrekare hesaplarını bir tarafa  koysunlar. 'İçinde yaşadığım ev 125 metrekare, müteahhit geldi bana 110 metrekare  verdi' diyerek dönüştürmeyenler var. Metrekare hesabından, TL hesabından  uzaklaşıp gerçekten can güvenliğimiz için bu dönüşümü bir an önce  gerçekleştirelim istiyoruz."

ŞÜPHELİ OLANLAR KONTROL ETTİRSİN

Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen, daha  önce Konya'da ve Diyarbakır'da yaşandığı gibi Kartal'daki binanın, bir deprem ya  da sarsıntı olmadan kendi kendine yıkıldığını anlattı.

Kendi yükünü taşıyamayacak durumda olan binaları, en iyi içinde  oturanların bileceğini dile getiren Gürgen, "Evinin hangi koşullarda olduğunu,  kullanımlardan zarar görüp görmediğini, binasının çürüyüp çürümediğini en iyi  kendileri bilir. Şüpheli olanlar, ne olur kontrol ettirsin. Bir an önce risk yapı  tespitini yapıp dönüşümü gerçekleştirsinler." diye konuştu.

AA

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2019, 01:41
YORUM EKLE