Kartal'da Çöken Binanın Temeli Atıldı

Kartal'da 6 Şubat'ta çöken ve 21 kişinin hayatını kaybettiği Yeşilyurt Apartmanı ile riskli görülerek yıkılan 7 binanın yerine yapılacak olan yeni binaların temeli atıldı.

Kartal'da Çöken Binanın Temeli Atıldı

KARTAL'DA ÇÖKEN VE YIKILAN BİNALARIN TEMELLERİ ATILDI

Kartal Orhantepe Mahallesi Bankalar Caddesi Sema Sokak'ta 6 Şubat'ta çöken Yeşilyurt Apartmanı ve riskli görülerek yıkılan 7 binanın yerine yeniden yapılacak olan binaların hafriyat kaldırma çalışmaları tamamlandı.

Yetkililer, çöken binanın ve yıkılan 7 binanın yerine yapılacak yeni binalar için temel atma işlemini bugün gerçekleştirdi.

BİNALARI TOKİ YAPACAK

TOKİ bünyesinde bir inşaat firması tarafından yürütülen inşaat, 8 blok 105 daire ve 20 dükkandan oluşuyor. Projenin önümüzde Aralık ayında bitmesi planlanıyor.

Kartal Orhantepe Mahallesi Bankalar Caddesi Sema Sokak'taki Yeşilyurt Apartmanı 6 Şubat'ta saat 15.59 sıralarında çökmüş, olayda 21 kişi hayatını kaybederken, 14 kişi de yaralanmıştı.

YENİLENMESİ GEREKEN 6,7 MİLYON KONUT VAR

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve AK Parti Büyükçekmece Belediye Başkan Adayı Mevlüt Uysal’la Dizdariye Mahallesi'nde esnaf ziyareti yaptı. Daha sonra Büyükçekmece Esnaf ve Sanatkarlar Odasına geçen Bakan Kurum, kentsel dönüşümün öncelikleri olduğunu dile getirerek, yenilenmesi gereken 6,7 milyon konut olduğunu söyledi.

Gelecek 5 yıllık sürede acil öncelikli dönüşümlerden başlamak üzere yılda 300 bin konut dönüştürmeyi hedeflediklerini anlatan Kurum, 5 yılda 1,5 milyon konutun dönüşümünü tamamlayacaklarını kaydetti.

Kurum, dönüşümlerin vatandaşların rızası çerçevesinde olacağını dile getirerek, "Az katlı olacak, yatay mimari esaslı olacak ve bu 300 bin konutun yüzde 15’ini Bakanlığımız, TOKİ eliyle gerçekleştirecek, kalanı İller Bankası Genel Müdürlüğümüz 4 milyar liraya kadar ve yüzde 50’ye kadar da faiz desteğiyle dönüşümü, hızlı kararlı bir şekilde yapmak istiyoruz." dedi.

YENİ BİNA YATAY MİMARİLİ OLACAK

Kurum, Kartal’da 2 ay önce Kartal'da meydana gelen olayda 21 vatandaşın hayatını kaybettiğini hatırlatarak, "Buraya bugün temel atıyoruz. Yıkılan binanın yerine yeni bina yapmak ve o yatay mimari esaslı dönüşümü yapmak ve vatandaşları deprem riskinden kurtarmak için kentsel dönüşümü başlattık ve bugün o binanın temelini inşallah atmış olacağız." dedi.

Kentsel dönüşümü üçe ayırdıklarını aktaran Kurum, "Bunlardan biri deprem riski taşıyan alanlarla ilgili, ikincisi tarihi alanların ortaya çıkarılmasına ilişkin dönüşümler, diğeri de rezerv üretilmesi gereken konutların olduğu, tarihi alanların dışında riskli alanların olduğu alanların dönüşümü. Bu süreci hızlı adımlarla yürütüyoruz.” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2019, 00:09
YORUM EKLE