İstanbul'a Atıktan Elektrik Üretecek Tesis

İBB, kurulacak Atık Yakma ve Enerji Üretim Tesisi ile yılda bir milyon ton atık yakılarak 624 milyon kilovat saat elektrik enerjisi elde edilmesi hedefleniyor.

İstanbul'a Atıktan Elektrik Üretecek Tesis

ATIKTAN ELEKTRİK ÜRETİLECEK

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Eyüpsultan ilçesi Kısırmandıra bölgesinde “Atık Yakma ve Enerji Üretim” tesisi kuruyor. İnşaatına başlanan ve 2021'de faaliyete girmesi planlanan tesiste, yılda bir milyon ton atığın bertaraf edilerek 624 milyon kilovat saat elektrik enerjisi elde edilmesi hedefleniyor.

GÜNLÜK 3 BİN TON ÇÖP YAKILACAK

Günlük üç bin ton atık yakma kapasitesine sahip tesiste, yılda 1 milyon tonu aşkın atık bertaraf edilecek. Çöplerin yakılması işleminden bir saatte 78 bin kilovat saat, bir yılda ise yaklaşık 624 milyon kilovat saat enerji elde edilecek. Bu da yaklaşık 1,5 milyon kişinin günlük elektrik ihtiyacına denk bir üretim anlamına geliyor. 2021 yılının Mart ayında faaliyete geçmesi planlanan tesis ile İstanbul'da çöpten elektrik üreten tesis sayısı 3'e çıkacak. Böylece İstanbul'da çöpten elektrik üretimi 2,5 kat artmış olacak.

YILDA 1 MİLYAR KV'LIK ELEKTRİK

Üç tesis sayesinde İstanbul'da çöpten elektrik üretimi yıllık 1 milyar kilovat saati aşacak. Bu üretim, 750 bin hanenin, diğer bir ifadeyle 3 milyon kişinin günlük konut elektrik ihtiyacına denk geliyor. Aynı zamanda enerji ithalatı da düşünüldüğünde çöpten yıllık 1 milyar kilovat saat elektrik üretimi sayesinde milli ekonomiye yılda yaklaşık 650 milyon lira katkı sağlanacak.

Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2019, 00:14
YORUM EKLE