'İmar Barışı ile 13 Milyon Vatandaşın Sorununu Çözdük'

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Çıkardığımız yasa imar barışı, imar affı değil. Vatandaşımızın elektrik, su ve doğalgaz alamadığı, altyapı hizmetlerinin karşılanamadığı süreçte Türkiye'de 13 milyon vatandaşımızı ilgilendiren bir düzenleme yaptık."

'İmar Barışı ile 13 Milyon Vatandaşın Sorununu Çözdük'

"13 MİLYON İNSANIN SORUNU ÇÖZÜLDÜ"

Kurum, bir başka gazetecinin, imar barışı kapsamında riskli yapılara ruhsat verildiği yönündeki iddiaları hatırlatması üzerine, "Çıkardığımız yasa imar barışı, imar affı değil. Vatandaşımızın elektrik, su ve doğalgaz alamadığı, altyapı hizmetlerinin karşılanamadığı süreçte Türkiye'de 13 milyon vatandaşımızı ilgilendiren bir düzenleme yaptık. Bugüne kadar 10,5 milyon vatandaşımız imar barışına başvurdu. 17,5 milyar liranın üzerinde geliri yatırdılar. Bu anlamda vatandaşımızın mülkiyet problemini aştık. Birçok vatandaşımız Hazine arazileri üzerinde yıllardır oturuyorlardı ancak burada mülkiyete konu değillerdi. Bu problemleri çözüldü. Arsalarını alıp mülkiyetine sahip olabiliyorlar. Bu çok önemli düzenleme. Bu yapılar 31 aralık 2017'den önce yapılmış orada fiilen duran yapılar. Dolayısıyla vatandaşın bu mağduriyetini engelleme adına çok önemli bir düzenleme."

KAÇAK KUYULAR

Vatandaşların daha huzurlu ve sağlıklı alanlarda yaşamasına imkan vermek istediklerini anlatan Kurum, "Bu düzenleme kaçak kuyuları veya kuyuların yeni yapılmasını içermiyor. Kuyularla imar barışının hiçbir alakası yok. Bu düzenlemeden yararlanıp bir kuyu açamazlar, bu kuyuya ruhsat alamazlar." dedi.

"KENTSEL DÖNÜŞÜMDE ACELECİYİZ!"

Bakan Kurum, yılda 300 bin konut dönüştüreceklerini belirterek, "Bugüne kadar 580 bin konutun dönüşümünü yaptık. TOKİ eliyle 840 bin konutu yaptık, bunun 780 binini vatandaşa teslim ettik. Bunların yüzde 90'ı sosyal konut niteliğinde. 10,5 milyar lira kredi verdik. Direk hibe kapsamında 10,5 milyar liralık faiz desteği, kira yardımı verdik. Bu dönüştüreceğimiz konutları yüzde 10-15'ini TOKİ eliyle kalanını da İller Bankası ile kredi vererek yapacağız. Bu projeleri de yatay mimari esaslı özümüzü, kültürümüzü yansıtacak şekilde yapacağız. Şehirlerde örnek kentsel dönüşüm uygulamalarını artıracağız. Vatandaşlarımızla rıza çerçevesinde bu süreci yöneteceğiz. Mamak ziyaretinde en geç 6 ay içinde konut temel atma sözü vermiştik. Aradan 4 ay geçti, gittik orada temelimizi attık. İnşallah en kısa zamanda konutlarımızı vatandaşlarımıza teslim edeceğiz. Kartal'da 50 gün önce bir binamız göçtü, 21 canımız gitti. Biz oraya 48 gün sonra temel attık. Etraftaki 10 blokla birlikte 7 ay sonra da evlerini vereceğiz. İcraat yapıyoruz. Bu icraatlarımızla vatandaşlarımızın yaşam kalitesini artırıyoruz." dedi.

Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2019, 01:04
YORUM EKLE