Dolardaki Artış Faizleri Etkiler mi?

Dolar kuru dün 2019’daki en ciddi artışı göstererek 5.58 seviyesine ulaştı. Merak edilense, kurlarda ki artışın konut kredisi faiz oranlarını etkileyip etkilemeyeceği...

Dolardaki Artış Faizleri Etkiler mi?

KAMU BANKALARINDA FAİZLER 1,28'E KADAR GERİLEDİ

Mart ayı itibariyle kamu bankalarının uyguladığı faiz indirimi ile düşüşünü arttıran konut kredisi faiz oranları %1.28'e kadar geriledi. Faiz oranlarının düşmesi ile konut sektöründe aşağı yönlü seyreden grafik 2019 itibariyle düzenlenmeye başladı. 

DOLAR FIRLADI

Dolar kuru, FED'in faiz arttırımına gitmemesi ile düşüş göstermeye başlayıp 5.40'lı seviyelere ulaşmıştı. ABD ile yaşanan S-400 füzeleri ve F-35 uçakları gibi gerilimlerle artmaya başlayan dolar kuru, gündeme gelen Golan sonu ile 5.63 kritik seviyeyi gördü. Bu seviye 2019 da görülen en yüksek dolar kuru düzeyi oldu. Seçimlere gün sayarken kurdaki dalgalanmanın piyasaları nasıl etkileyeceği merak konusu oldu. 

FAİZLERİN DÜŞMESİNİ BEKLEYENLER TEDİRGİN

Dolarda yaşanan yükselişin konut kredisi faiz oranlarındaki değişime kısa vadede etkisi olmayacağı düşünülse de kredi kullanmayı düşünen vatandaşı tedirgin etti. Özellikle yatırım amaçlı konut edinmek isteyenler ellerindeki nakiti dövize mi yatırmalı sorusu gündeme yeniden konu oldu. İlerleyen günlerde yaşanan gerilirimlerin devam etmesi ile dolar kuru artışını sürdürür ise konut kredisi faiz oranlarındaki düşüşün son bulabileceği düşünülüyor. 

KrediPazari.com'un araştırmalarına göre 23 Mart itibariyle en düşük tabela konut kredisi faiz oranı %1.28, en düşük konut kredisi faiz oranı da %0.98 olmaya devam ediyor. 

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2019, 02:17
YORUM EKLE