Doğal Enerji için Fon Kuruldu

Türkiye'nin ilk yenilenebilir enerji fonu 50 milyon dolar büyüklükle kuruluyor. Oluşturulan fonla önce güneş enerjisine yatırım yapılacak, ardından rüzgâr ve biyokütle santralleri kurulacak.

Doğal Enerji için Fon Kuruldu

Global Yatırım Holding iştiraki olan Actus, önümüzdeki ay bir güneş santrali satın alacak. Bu santral Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması'na (Yekdem) dahil olacak. Fonun getirisi dolar bazında yıllık yüzde 10 olarak hedefleniyor. Yeni fonun ayrıntılarını anlatan Actus Portföy Genel Müdürü Barış Hocaoğlu, Actus GreenOne adını verdikleri fonun Türkiye'de ilk olduğunu söyledi.

Güneş, jeotermal ve biyokütle santrallerine yatırım planladıklarını kaydeden Hocaoğlu, şöyle konuştu: "Bu üçlü diğer yenilenebilir enerji kaynaklarına göre tahmin edilebilir ve düşük volatiliteye sahip elektrik üretim profili sergiliyor. Ayrıca 2020 yılı sonuna kadar operasyonel hale gelen yenilenebilir enerji santralleri için de 10 yıllık garantili alım tarifesi olan Yekdem mekanizması bulunuyor. Yatırımcılar için avantajlı bir ortam sunuluyor. Böyle bir fon makroekonomik risklerden Yekdem nedeniyle üretilen elektriğin satış ve fiyat riskinden bağımsız olacak. Piyasa ile uyumlu olmadığı için örneğin bonolardaki gibi gelişmelere açık olmayacak."

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2018, 03:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER