Depreme Hazırlıklı Olmalıyız

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ülkede 6.7 milyon yapı stoğunun sağlıksız olduğunu vurgulayarak, "Gecemizi gündüzümüze katarak depreme karşı ülkemizi hazırlamaya çalışıyoruz."

Depreme Hazırlıklı Olmalıyız

KURUM: BU İŞİN EN GÜZEL YANI İNSANLARI MUTLU ETMEK

Burada yaptığı konuşmada, İnşa etmenin, imar etmenin, ihya etmenin hakikaten zorlu bir iş olduğunun altını çizen Kurum, "Tespit edeceksin, vatandaşımızla görüşeceksin, projeyi yapacak ve inşaatı en güzel ve modern bir şekilde tamamlayacaksın. Ama bir de güzel tarafı var, anahtarı vermek, yüzlerdeki heyecanı ve keyfi görmek. Bugün, 136 milyon değerindeki 843 konutumuzun anahtarlarını veriyor, yani 843 ailemizin yüzünü güldürüyoruz. Allah'a hamdolsun bugün bu duyguyu Sivas merkez, Divriği, Zara ve Akıncılar'daki vatandaşlarımızla hep birlikte yaşıyoruz."

6,7 MİLYON KONUT SAĞLIKSIZ

Kurum, özellikle Erzincan'dan Marmara'ya uzanan hattın büyük tehlike arz ettiğine dikkati çekerek, "İşte bu noktada kentsel dönüşüm çalışmaları hayati bir önem kazanıyor. Biz de gecemizi gündüzümüze katarak depreme karşı ülkemizi hazırlamaya çalışıyoruz. Ülkemizde 6,7 milyon yapı stoğu sağlıksız. İnşallah kentsel dönüşüm çalışmalarıyla yılda 300 bin konutu dönüştüreceğiz. 5 yılda 1 milyon 500 bin konutu tamamlamış olacağız. Şayet buraları dönüştürmezsek ve bir deprem yaşarsak, en sevdiklerimizi kaybederiz. Ülkemizi depreme karşı hazırlayacağız. Aksi takdirde depremin yıkıcı sonuçları ile karşı karşıya kalırız. Rabbim bir daha bu ülkeye deprem acısını yaşatmasın." dedi.

Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2019, 00:52
YORUM EKLE