Deprem Kentsel Dönüşümün Önemini Hatırlattı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, "Bu depremler bize kentsel dönüşümün ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösterdi." dedi.

Deprem Kentsel Dönüşümün Önemini Hatırlattı

DEPREM KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN ÖNEMİNİ HATIRLATTI

Denizli'de deprem meydana geldiğini anımsatan Kurum, "Bu depremler bize kentsel dönüşümün ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösterdi. İnşallah 1 Nisan sabahı itibarıyla tüm şehirlerimizde, vatandaşlarımızı bu deprem riskinden kurtarmak üzere hızlı ve kararlı bir şekilde belediye başkanlarımızla birlikte çalışacağız. Bu noktada depremlerde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza tekrar Allah'tan rahmet, yaralılara da başsağlığı diliyorum."

TOKİ'DEN ERKEN ÖDEMEYE YÜZDE 22 İNDİRİM

Kurum, TOKİ'nin dün başlayan indirim kampanyasına ilişkin soruya da "200 binin üzerinde vatandaşımız bu indirim kampanyasından borçlarını ödemeleri halinde yüzde 22 indirim alabiliyor. Bir aylık süreçte bu indirimden faydalanmaları, onların da ödemelerini kolaylaştırmak adına önemli bir düzenleme. Hem borcunu ödeyecek vatandaşlarımıza hem de yeni konut alacak vatandaşlarımıza hayırlı olsun." yanıtını verdi.

TOPYEKUN KENTSEL DÖNÜŞÜM SEFERBERLİĞİ

Kurum, Türkiye'deki 81 ile genelge gönderdiklerini belirterek, "Bu genelgeler çerçevesinde kentsel dönüşümü şehir bazında bir strateji planı yapmak suretiyle gerçekleştirmek istiyoruz. Bu plan içerisinde vatandaşlarımızın rızası çerçevesinde onlarla iş birliği içerisinde yapılacak, vatandaşımızın istemediği hiçbir iş ne yapılacak ne de yaptırılacak. Bu dönüşümle alakalı süreci de onlarla el birliği içerisinde hep birlikte yürüteceğiz. Buna ilişkin tüm ilçe belediye başkanlarımız, süreci Büyükşehir Belediyemizle koordineli şekilde çalışacaklar ve Bakanlığımızın da desteğiyle deprem riskini en aza indirdiğimiz süreçteki riskli yapılarımızı da bir an önce dönüştürmek suretiyle vatandaşlarımızı depreme daha hazır şekilde hazırlamak istiyoruz."

KOCAELİ'NDE 4.900 RİSKLİ YAPI VAR

Kocaeli'de yaklaşık 4 bin 900 riskli yapı belirlediklerini bildiren Kurum, "13 bin vatandaşımızın yaşadığı yaklaşık 78 hektarlık alanda da 9 riskli alan ilanı yaptık. Bu riskli alanlardaki vatandaşlarımızı mağdur etmeyecek şekilde projeleri yönetebilmek amacıyla da 4 farklı ilçemizde toplam büyüklüğü 540 hektar olan yaklaşık 5,5 milyon metrekarelik, 7 rezerv yapı alanı belirledik. Bu rezerv yapı alanlarında da bizim yatay mimari kültürümüzü, birlik, beraberlik ve kardeşliği Kocaeli'de yansıtacak o örnek kentsel dönüşüm projelerini de süreç içerisinde yapmak istiyoruz." diye konuştu.

HER YIL 40 BİN KONUT DÖNÜŞECEK

Bakan Kurum,  "Vatandaşlarımızın görüşleri doğrultusunda, vatandaşlarımızın isteği doğrultusunda o yatay mimari anlayışını, az katlı, 4-5 katı geçmeyecek kentsel dönüşüm projelerini Bakanlığımız ve belediyelerimizin desteğiyle... Biliyorsunuz hem Bakanlık olarak biz her yıl yaklaşık 30-40 bin konutun dönüşümünü yapacağız hem de İller Bankası Genel Müdürlüğü kanalıyla da belediyelerimize yüzde 50'ye kadar faiz desteği vereceğiz. O faiz desteğiyle de belediyelerimiz vatandaşımızla el birliğiyle bu kentsel dönüşüm sürecini yönetecekler." 

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2019, 01:08
YORUM EKLE