BÜYÜK İSTANBUL TÜNELİ İÇİN START...

İstanbul'da günde 6,5 milyon kişinin kullanması planlanan hem karayolu hem demiryolu geçişleri bulunacak Büyük İstanbul Tüneli için start verildi.

BÜYÜK İSTANBUL TÜNELİ İÇİN START...

İstanbul'da günde 6,5 milyon kişinin kullanması planlanan hem karayolu hem demiryolu geçişleri bulunacak Büyük İstanbul Tüneli için start verildi. Panama bayraklı ve 84 metre uzunluğunda, 20 metre genişliğindeki araştırma gemisi "Fugro Scout", zemin etüdü için geldiği İstanbul Boğazı'nda bir romorkör eşliğinde çalışma yapmaya başladı. Geminin çalışmalarının ardından ilk kazma vurulacak.

Tek tüpte hem kara yolu hem de demiryolu bulunacak olan tünel dünyanın en büyüğü olacak. Tünelin orta bölümünde demiryolu, üst ve alt katlarda ise lastik tekerlekli araç geçişine uygun iki şeritli yol yer alacak.

Tünel; TEM Otoyolu, E-5 Karayolu, Kuzey Marmara Otoyolu ve 9 metro hattıyla entegre edilecek. Yap-İşlet-Devret modeliyle yapımına başlanmasının ardından 5 yıl içinde tamamlanması hedeflenen tünelin kullanıma geçmesiyle Avrupa Yakası'nda İncirli'den, Anadolu Yakası'nda Söğütlüçeşme'ye, 31 kilometre uzunluğunda 14 istasyondan oluşacak hızlı metroyla yaklaşık 40 dakikada ulaşılacak.

Avrupa Yakası'nda Hasdal Kavşağı'ndan Anadolu Yakası'nda Çamlık Kavşağı'na karayoluyla yaklaşık 14 dakikada geçilecek.Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2017, 17:02
YORUM EKLE